banner ad

Gerhard Müller jako budowniczy fundamentu teologicznego obecnego pontyfikatu?

| 8 kwietnia 2015 | 0 Komentarzy

Gerhard+ller+Pope+Francis+Appoints+19+New+vRNir5m9XPClPrefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Müller zaproponował nowy obszar odpowiedzialności dla swojej dykasterii tj. budowę "struktury teologicznej" pontyfikatu papieża Franciszka.

W jednym z licznych wywiadów udzielonych w ostatnich tygodniach przez karydanła Gerharda Müllera, zaznaczył on potrzebę „nowego zadania” dla Kongregacji Nauki Wiary, a mianowicie zapewnienia stabilnej struktury teologicznej dla obecnego pontyfikatu. Owe ‘zadanie’ nie było do tej pory poruszane w dokumentach określających dokładne kompetencje byłego Świętego Oficjum.

 W wywiadzie dla francuskiego dziennika katolickiego La Croix, niemiecki kardynał stwierdził że: „Wybór takiego teologa jak Benedykt XVI na Katedrę Świętego Piotra był bez wątpienia wyjątkiem.  Tak jak Jan XXIII nie był zawodowym teologiem, tak również Franciszek jest bardziej duszpasterzem. Dlatego naszą misją [Kongregacji Nauki Wiary] jest zapewnienie struktury teologicznej tego pontyfikatu”. 

To bardzo znacząca wiadomość [dość szeroko pomijana przez mass-media] –  pamiętając, co określono w "Pastor Bonus" Konstytucji apostolskiej ogłoszonej przez Jana Pawła II w 1988 roku, tj. że „obowiązkiem Kongregacji Nauki Wiary jest promowanie i ochrona nauki o wierze i moralności w całym świecie katolickim”.

 

 Komentarz: Hmm, kardynał Müller znany ze swoich afiliacji i obrony Gustavo Gutiérrez’a zachowawcą i promotorem czystości wiary i moralności.  Chociaż dziwniejsze rzeczy się już w historii działy to jednak strach się bać…pożyjemy, zobaczymy.

 

AJ 

Kategoria: Arkadiusz Jakubczyk, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *