banner ad

NZS UG: Forum NZS – "NATO – szansa czy zagrożenie?"

| 8 kwietnia 2015 | 0 Komentarzy

NATO-logoAmerykańskie wojska w Polsce”, “Rosyjskie zielone ludziki na Ukrainie“- podobne nagłówki można ostatnio często spotkać na pierwszych stronach gazet. Kryzys na Ukrainie wywołał szeroką debatę na temat roli współpracy Polski z NATO wobec aktualnej sytuacji geopolitycznej. Z jednej strony, w świetle aktualnych wydarzeń, mówi się o potrzebie radykalnego umocnienia pozycji NATO w Europie wschodniej. Jednocześnie jednak, w całej Europie pojawiają się coraz bardziej słyszalne głosy przeciwników obecności wojsk NATO na kontynencie. Niektórzy wprost nazywają manewry kolumn Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego “amerykańską inwazją”. Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, zaproponował nawet stworzenie alternatywnej wobec NATO, wspólnej armii europejskiej.

 

Czy rzeczywiście Europa potrzebuje więcej baz NATO przy swojej wschodniej granicy? Czy Polska skorzysta na pogłębieniu współpracy z NATO, czy raczej na tym straci? W jakim stopniu może wpłynąć to na stosunki polsko-rosyjskie? Czy istnieje jakaś alternatywa dla NATO?

Na temat tych i innych pytań będą rozmawiały osoby przedstawiające dwie skrajne wobec siebie opinie o NATO: poseł Andrzej Jaworski, przedstawiciel gdańskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, partii, której kandydat na prezydenta- Andrzej Duda, postuluje wzmocnienie obecności wojsk NATO w Polsce, wraz z dr Mateuszem Piskorskim, przewodniczącym nowo powołanej partii Zmiana, która otwarcie nawołuje do opuszczenia przez Polskę struktur NATO.

Debata pt. “NATO: szansa czy zagrożenie?” odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 17.00, w Audytorium C, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Debata organizowana jest przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Wstęp wolny.
 

 

ul. Wita Stwosza 58, p. 20, 80-308 Gdańsk

14 kwietnia, godz. 17:00

 

za https://www.facebook.com/events/664336157003994/

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *