Grzegorz Kucharczyk: Christianitas – Od rozkwitu do kryzysu
Zazwyczaj nie przepadam za zbiorami tekstów, które niedawno miały swoją premierę. Niejednokrotnie są to „odgrzewane kotlety”, które wcześniej można było przeczytać w przeróżnych periodykach prasowych czy portalach internetowych. Kupując więc samemu książki, wolę omijać tego typu pozycje. Jednak przypadkiem, w moje ręce dostała się najnowsza publikacja prof. Grzegorza Kucharczyka, która jest zbiorem jego tekstów publikowanych w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
Christianitas – Od rozkwitu do kryzysu to 22 teksty, podzielone na cztery rozdziały. Większość z nich pojawiała się już na łamach różnych gazet i portali, jednak co najważniejsze, część jest zupełnie nowa. Poza tym sam autor zapewnia, że te, które miały już swoją premierę, są na potrzeby tego zbioru zaktualizowane i zmodyfikowane. Szkoda, że wydawca nie zamieścił jednak informacji, skąd dany tekst pochodzi. Z pewnością takie dane mogłyby być przydatne. Wiadomo jedynie, że znaczna większość tekstów ukazywała się w katolickim magazynie Polonia Christiana.
Jak już wspomniałem, w książce są aż 4 rozdziały. Pierwsza część recenzowanego dzieła porusza chyba najbardziej różnorodne kwestie. Nazywa się „Christianitas – chwała, atak, obrona” i zawiera osiem tekstów, które trudno nazwać jedną, spójną całością. Z jednej strony znajdziemy tu analizę historii wolnomularstwa, z drugiej natomiast refleksję na temat edyktu mediolańskiego. Różnorodność jest więc duża, ale nie przeszkadzało mi to zupełnie w odbiorze tekstów. W kolejnych dwóch rozdziałach autor zaproponował zupełnie inny układ treści. Mamy tu uporządkowane teksty prof. Kucharczyka na temat przeróżnych osób. Rozdziały te zawierają więc refleksję o postaciach m.in. papieży, wybitnych filozofów, teologów, pisarzy czy władców. Znajdziemy więc bardzo ciekawe teksty np. o Thomasie Molnarze, Henryku V (hrabii Chambord), Cyprianie Kamilu Norwidzie, czy Janie XXIII. Rozdział drugi i trzeci zawiera aż 11 tekstów, czyli jest dokładnie połową książki. Czwarta, najkrótsza z części Christianitas poświęcona jest w całości antykatolickiej propagandzie. Pomimo że znajdziemy tu zaledwie trze szkice, są one,w moim odczuciu świetnym zakończeniem tej publikacji.
Na sam koniec tej recenzji mam jednak problem z jednoznaczną oceną zaprezentowanego zbioru. Powód jest prozaiczny. Christianitas – Od rozkwitu do kryzysu to niewątpliwie dobra lektura, nie potrafię jednak określić, jaka grupa odbiorców miałaby być tą docelową. Dla osób, które wcześniej kontaktu z działalnością prof. Kucharczyka nie miały (lub był on szczątkowy) zbiór raczej nie będzie dobrym wyborem. Autor ma w swojej biografii dzieła znacznie lepsze, do których poziomu Christianitas – od rozkwitu do kryzysu równać się nie może (m.i.n rewelacyjna książka pt. Russell Kirk (1918-1994). Myśl polityczna amerykańskiego konserwatysty). Z kolei osoby będące po przeciwnej stronie barykady, czyli stali czytelnicy tekstów prof. Kucharczyka mogą być zawiedzeni, że większość już doskonale znają. Nie wiem, ile z nich ukazało się już we wcześniej wspomnianym piśmie Polonia Christiana czy portalu pch24.pl. Niestety, nie udało mi się dowiedzieć, jaki procent tekstów zawartych w tym zbiorze był już wcześniej publikowany. Jednak skoro autor sam wspomina w przedmowie, że jest to większość, trzeba mieć to na uwadze przed zakupem tej książki.
Cóż, wybór należy oczywiście do Państwa. Mnie lektura usatysfakcjonowała i zdecydowanie czekam na kolejne książki prof. Kucharczyka. Mam tylko nadzieję, że nie będę musiał oczekiwać na nie zbyt długo.
Autor: Grzegorz Kucharczyk
Oprawa: miękka
Ilość stron: 392
Wydawnictwo: Prohibita
Data wydania: 2015
Sugerowana cena: 29 złotych (wersja papierowa), 27 złotych (ebook)
Adam Buciński
Kategoria: Recenzje