banner ad

Bł. Jan Henryk kard. Newman COr

| 11 sierpnia 2015 | 1 Komentarz

Newman - Millais125 lat temu, 11 sierpnia 1890 roku zmarł w Edgbaston (Birmingham), w wieku 89 lat (ur. 21 II 1801), Bł. Jan Henryk [John Henry] kard. Newman COr, duchowny, teolog, filozof, apologeta, powieściopisarz i poeta, konwertyta z anglikanizmu; pochodził z zamożnej rodziny anglikańskiej i w 1816 roku przeżył „religijne przebudzenie” w duchu „ewangelicyzmu”; po studiach w Oksfordzie (Trinity College) przyjął (1825) święcenia anglikańskie, a w 1828 został proboszczem kościoła uniwersyteckiego St Mary’s; swoimi kazaniami i publikacjami (Tracts) dał początek – wraz z Johnem Keble’m (1792-1866) i Edwardem Pusey’em (1800-1802) – anglokatolickiemu Ruchowi Oksfordzkiemu (zwanemu także „traktarianami”), kładącemu nacisk na apostolski i sakramentalny charakter Kościoła oraz powracającemu do katolickiej tradycji liturgicznej; początkowo był zwolennikiem tzw. via media między katolicyzmem rzymskim a protestantyzmem, lecz już od 1841 dochodził do przekonania, że jedynym prawdziwym i apostolskim Kościołem jest Kościół Rzymski; ostatecznie konwertował na katolicyzm w 1845 roku, a 30 V 1847 przyjął święcenia kapłańskie w Kościele katolickim, wstępując również do zakonu oratorian (filipinów), zakładając z upoważnienia papieża bł. Piusa IX pierwsze oratoria w Anglii; od 1851 roku organizował katolicki uniwersytet w Dublinie, a po rezygnacji ze stanowiska rektora (1858) zajął się organizowaniem szkół oratoriańskich w Anglii; w 1879 roku papież Leon XIII wyniósł go do godności kardynalskiej; beatyfikowany 19 IX 2010 przez papieża Benedykta XVI; jego najważniejszym wkładem w myśl katolicką jest teologiczna koncepcja rozwoju doktryny chrześcijańskiej (przez jej głębsze zrozumienie przy niezmienności dogmatu) oraz filozoficzna koncepcja bezpośredniego przeświadczenia (assent) wiary i jego przewagi nad logicznym dowodem; w polityce zwolennik torysowskiego konserwatyzmu.

 

prof. Jacek Bartyzel

 

Kategoria: Jacek Bartyzel, Kalendarium

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. docent0 pisze:

    Ks. prof. P. Natanek kilka razy wspominał dzieło błogosławionego Jana Henryka kard. Newmana dodając cenne dane, które podam tylko z pamięci:

    1. Praca badawcza prof Newmana dotyczyła sukcesji doktryny wiary. Badał to duży zespół naukowców. Powstało 99 tomów wyników badań. Stwierdzono, że Prawdę posiada jedynie Kościół Katoicki a nie Anglikański. Badacze nawrócili się w komplecie, podano ich liczbę, a dalej chyba więcej jak milion wiernych anglikan przeszło na katolicyzm, co wywołało furię i apopleksję u królowej angielskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: