Rewolucja w Kongregacji ds. Kultu Bożego
Papież Franciszek podjął decyzję, która zaskoczyła chyba wszystkich: 28.10.2016 jednym posunięciem mianował 27 nowych członków Kongregacji ds. Kultu Bożego.
Zmiany personalne w poszczególnych dykasteriach nie są rzecz jasna czymś niezwykłym: funkcje w nich sprawowane podlegają bowiem rotacji, a papież co jakiś czas wymienia tych, który pracują w danej kongregacji przez okres kilku lat.
Tym razem zaskakująca jest jednak skala przeprowadzonej zmiany. Zupełnie zmienia ona układ sił w Kongregacji ds. Kultu Bożego – znakomita większość powołanych do niej duchownych reprezentuje bowiem nurt liberalny.
Wśród nowo powołanych członków Kongregacji znaleźli się m. in. kardynałowie Pietro Parolin, Beniamino Stella i Gianfranco Ravasi, a także (nominacja prawdopodobne najbardziej kontrowersyjna) arcybiskup Piero Marini, znany zwolennik liberalizacji liturgii i zaciekły przeciwnik nurtu zachowawczego.
Zdaniem niektórych komentatorów jest to kolejna odsłona niwelowania wpływów konserwatywnych, w tym przypadku wymierzona zwłaszcza w poglądy i politykę dotychczasowego przewodniczącego Kongregacji – kard. Roberta Sarah.
Od redakcji: decyzja papieża Franciszka budzi – bo budzić musi – daleko idący niepokój. Zwłaszcza, że ma miejsce w przeddzień obchodów 500 rocznicy wystąpienia Marcina Lutra, w których otwarciu papież weźmie udział: ma on pojawić się m. in. podczas "nabożeństwa" w luterańskiej katedrze w Lund.
Czy zatem mamy tu do czynienia z wyłamaniem kolejnej przeszkody na drodze do liturgicznej unifikacji katolicyzmu z kultami protestanckimi?
Za: catholicculture.org
(MM)
Kategoria: Wiadomości