banner ad

Rewolucja w Kongregacji ds. Kultu Bożego

| 29 października 2016 | 0 Komentarzy

papiez-franciszekPapież Franciszek podjął decyzję, która zaskoczyła chyba wszystkich: 28.10.2016 jednym posunięciem mianował 27 nowych członków Kongregacji ds. Kultu Bożego.  

Zmiany personalne w poszczególnych dykasteriach nie są rzecz jasna czymś niezwykłym: funkcje w nich sprawowane podlegają bowiem rotacji, a papież co jakiś czas wymienia tych, który pracują w danej kongregacji przez okres kilku lat.

Tym razem zaskakująca jest jednak skala przeprowadzonej zmiany. Zupełnie zmienia ona układ sił w Kongregacji ds. Kultu Bożego – znakomita większość powołanych do niej duchownych reprezentuje bowiem nurt liberalny.

Wśród nowo powołanych członków Kongregacji znaleźli się m. in. kardynałowie Pietro Parolin, Beniamino Stella i Gianfranco Ravasi, a także (nominacja prawdopodobne najbardziej kontrowersyjna) arcybiskup Piero Marini, znany zwolennik liberalizacji liturgii i  zaciekły przeciwnik nurtu zachowawczego.

Zdaniem niektórych komentatorów jest to kolejna odsłona niwelowania wpływów konserwatywnych, w tym przypadku wymierzona zwłaszcza w poglądy i politykę dotychczasowego przewodniczącego Kongregacji – kard. Roberta Sarah.

Od redakcji: decyzja papieża Franciszka budzi – bo budzić musi – daleko idący niepokój. Zwłaszcza, że ma miejsce w przeddzień obchodów 500 rocznicy wystąpienia Marcina Lutra, w których otwarciu papież weźmie udział: ma on pojawić się m. in. podczas "nabożeństwa" w luterańskiej katedrze w Lund.

Czy zatem mamy tu do czynienia z wyłamaniem kolejnej przeszkody na drodze do liturgicznej unifikacji katolicyzmu z kultami protestanckimi?  

Za: catholicculture.org

(MM)

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *