Przegląd monarchistyczny #17
Kraje, których dotyczą poniższe informacje: Brazylia, Rosja, Watykan, Francja, Egipt, Włochy, Libia, Japonia.
1/ W obliczu zarażenia koronawirusem sześcioro dalszych członków Brazylijskiej Rodziny Cesarskiej JCiKM Ludwik I poprosił brazylijskich monarchistów o wstrzymanie aktywności. Zawieszone zostały obowiązki reprezentacyjne członków dynastii.
2/ Towarzystwo Suwerenistów poinformowało za pośrednictwem twittera, że monarchistyczny Rosyjski Ruch Imperialny (RID) został wpisany na listę organizacji terrorystycznych. Organizacja, działająca głównie w Perersburgu, jako główny cel podaje odbudowanie samodzierżawienia jako formy rządów „najbardziej odpowiadającej rosyjskim tradycjom narodowym, historycznym, politycznym i religijnym”. Uważa się, że ruch nie ma poparcia na Kremlu. Według NYT jest to pierwsza organizacja, która została uznana za terrorystyczną za głoszenie hasła wyższości rasy białej.
3/ W najnowszym wydaniu papieskiego rocznika Annuario Pontificio wprowadzono modyfikację papieskiej tytulatury. Określenia takie jak „Wikariusz Jezusa Chrystusa”, „Następca xięcia apostołów” czy „Suweren państwa miasta watykańskiego” zaklasyfikowano jako „historyczne”. Omawiane miana załączono drobną czcionką dopiero pod notą biograficzną. Kard. Muller określił sprawę jako „teologiczne barbarzyństwo”. Więcej w źródle (7.04).
4/ Xiążę Karol Emmanuel Bourbon-Parma skrytykował rząd francuski za permanentny kryzys gospodarczy i brak myślenia strategicznego. Obwinił wprost prezydenta Macrona, odpowiedzialnego za „głęboki kryzys tożsamości”. Niezdolność do skutecznej walki z epidemią zrzuca natomiast na przyczyny ideologiczne. Xiąże należy do bliskiego kręgu JKM Ludwika XX i jest ceniony w kręgach monarchistycznych (15.04).
5/ Czy Egipcjanie tęsknią za monarchią?
Za sprawą mediów społecznościowych można się przekonać, że pamięć o monarchicznej przeszłości Egiptu nie odeszła w niepamięć, a wielu ludzi nadal z nostalgią wspomina stare dobre czasy. W kraju i poza jego granicami nadal żyją przedstawiciele wielowiekowych rodów, których członkowie jeszcze w połowie minionego wieku odgrywali znaczące role, po czym zostali zmieceni przez armię. Podobno xiążę Ahmed Fuad, syn króla Farouka, który de iure panował przez 11 miesięcy po abdykacji ojca, w o trzymanym niedawno od prezydenta Sisi paszporcie, w rubryce „zawód” ma wpisane „były król” (18.04).
6/ Z dala od rozgłosu prawdopodobną infekcję osławionym wirusem przeszła w swym madryckim domu WX Maria Władimirowną. Sytuacja wymusiła odwołanie wizyty w Rosji, zaplanowanej na maj. Widomość o chorobie utrzymywano w sekrecie. Zarażony był także jej syn i następca, przebywający w Moskwie WX Jerzy, który pomimo infekcji pozostawał w dobrym samopoczuciu i zdrowiu (19.04).
7/ Przedstawiciele Włoskiej Unii Monarchistycznej, pod przewodnictwem Alessandro Sacchi, wyrażają coraz większe obawy o stan Włoch i Unii Europejskiej. Wskazują na dalece niewystarczające środki, jakie UE przewiduje wdrożyć w celu stymulowania gospodarek po wirusowym kryzysie. Organizacja, pozostająca w bliskich relacjach z Amendo xięciem Aosty, choć pragnie przywrócenia „zjednoczonego tronu” zamiast prawowitych monarchii, zasługuje na uwagę z prostej przyczyny – skupia aż 70 tysięcy osób. Jej członkowie podźwignęli się już po kryzysie, jaki nastąpił w 1986 r., po śmierci nieprawego króla Huberta II. Z WUM sympatyzuje wielu włoskich polityków (20.04).
8/ Libijski xiążę zaprasza Kaddafich
Na temat sytuacji w Libii wypowiedział się xiążę Mohammed As-Sunussi Asharqa Al-Awsata, wnuk króla Idrisa. Podkreślił twardo, że to ludzie zamiast partii politycznych powinni zainicjować wyprowadzenie kraju z kryzysu. Jako przyczynę trudnej sytuacji wskazuje brak „solidnej podstawy konstytucyjnej”. W jego odczuciu przywrócenie monarchii [konstytucyjnej] nie byłoby zwykłym powrotem do „utraconych rządów”, ale wynikałoby z „woli ludu do przywrócenia konstytucyjnej legitymacji”. Xiążę dodał także, że powrót do Libii wszelkich uciekinierów i uchodźców, włączając członków rodziny Kaddafi, który także mają swoje gwarancje wynikające z prawa (22.04).
9/ O popularności monarchii w Japonii
Badania przeprowadzone w Japonii przez gazetę Kyodo-News na próbie ok. trzech tysięcy osób pokazują, że zmiana personalna na tronie nie przyniosła monarchii strat. 75% ankietowanych wyraziło pozytywną opinię nt. cesarza Naruhito, a 17% wyraziło „zdziwienie jego osobowością”. 85% ankietowanych wyraziło przekonanie, że 18-letnia obecnie xiężniczka Aiko Toshi, córka cesarza, powinna w przyszłości zasiąść na tronie. Rząd tymczasem obstaje przy utrzymaniu męskiej primogenitury, która uczyniła by następcę z x. Akishino (brata cesarza) i następnie jego syna x. Hisahito.
79% ankietowanych uznało, że zaakceptowałoby casarza-kobietę. 18% przepytanych osób opowiedziało się za przywróceniem do Rodziny Cesarskiej jej 11 oddziałów, które zostały wykluczone po reformie z 1947 r. 75% ankietowanych pragnie utrzymania monarchii i jest nią zainteresowana, a dla zaledwie 4% kwestia ta jest zupełnie obojętna. 72% ankietowanych doceniło ceremonie związane z intronizacją, uznając je za zgodne z duchem Japonii (27.04).
10/ Staraniem organizacji Pro Monarchia w sieci ukazała się publikacja zatytułowana „Genealogia Domu Cesarskiego Brazylii”, w której zawarto wiele cennych informacji z zakresu koligacji rodzinnych, porządku sukcesji czy kapituł zakonów orderowych. Publikacja została napisana w języku portugalskim i ma być aktualizowana w kolejnych latach (29.04).
Źródła:
2/ https://twitter.com/Suwerenisci/status/1247223075541786625
4/ https://www.facebook.com/frederic.denatal/posts/1566478853509399
5/ https://www.facebook.com/groups/monarchists/permalink/3492496220820749/
6/ https://www.facebook.com/frederic.denatal/posts/1570490786441539
7/ https://www.facebook.com/frederic.denatal/posts/1571261516364466
9/ https://www.facebook.com/frederic.denatal/posts/1578101932347091
Kategoria: Polityka, Publicystyka