banner ad

Polski węgiel może przetrwać – twierdzi Wojciech Jakóbik

| 14 kwietnia 2016 | 1 Komentarz

Redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl – Wojciech Jakóbik – uważa, że w polskim węglu jest jeszcze nadzieja:

 

Lekcja z upadku amerykańskiego giganta branży węglowej potwierdza zasadność apeli ekspertów do polskiego rządu. Spółki węglowe mogą przetrwać tylko dzięki daleko idącym programom oszczędnościowym i inwestycjom w poprawę efektywności.

 

 

kopalnia karlik wegiel

 

Przyczyn niskich cen węgla na światowych rynkach pan Jakóbik upatruje w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych:

 

Powodem problemów ma być spowolnienie gospodarcze w Chinach, które moderuje ich zapotrzebowanie na węgiel i wpływa na obniżenie cen tego surowca na światowych rynkach. Inna przyczyna to rosnąca konkurencja ze strony gazu łupkowego. Stopniowo zastępuje on węgiel w wytwórstwie energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych. Obciążeniem dla Peabody jest także dług na 5,2 mld dolarów za zakup australijskiego Macarthur Coal w 2011 roku. Kiedy doszło do transakcji, ceny węgla były windowane przez szybki wzrost Chin. Amerykanie przeliczyli się jednak, pragnąc zdominować eksport do Państwa Środka. Okazało się, że jego wzrost spowalnia, a zapotrzebowanie na węgiel nie spełnia oczekiwań.

 

 

Niestety receptą na polski węgiel jest restrukturyzacji naszych kopalń co wiązać się będzię ze zwolnieniami – twierdzi redaktor naczelny BiznesAlert.pl:

 

Istnieje zatem szansa, aby i w Polsce chronicznie zadłużone spółki węglowe znalazły swoje miejsce na rynku. Muszą jednak pozbyć się zbędnego balastu. Oznacza to nieuchronnie zamknięcie trwale nierentownych zakładów. Inwestycje w zwiększenie efektywności wydobycia wiążą się zaś z koniecznością redukcji zatrudnienia. Co pokazał audyt w Kompanii Węglowej, jest tutaj duże pole do działania. Niezależnie od tego, co uda się Polsce uzyskać w negocjacjach kształtu nowego pakietu klimatycznego Unii Europejskiej, zgodziliśmy się na jego realizację. Megatrendy europejskie będą nadal niekorzystne dla energetyki węglowej. Być może niezbędne będzie wsparcie państwa za pomocą rynku mocy. Komisja Europejska bada w jaki sposób wprowadzić taki mechanizm bez szkody dla rynku.

 

cs/BiznesAlert.pl

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *