banner ad

Pierre Boutang

| 27 czerwca 2010 | 4 komentarze

15 lat temu, 27 czerwca 1998 roku zmarł w Saint-Germain-en-Laye k. Paryża, w wieku 81 lat, Pierre Boutang, filozof, poeta, prozaik, tłumacz i dziennikarz, profesor metafizyki na Sorbonie; w filozofii neoscholastyk i egzystencjalista chrześcijański; rojalista narodowy – w młodości sekretarz Ch. Maurrasa i redaktor „L’Action Française” do 1942, następnie członek rządu gen. H. Girauda w Afryce Płn., po wojnie „rewizjonista” maurrasizmu (odrzucenie antysemityzmu) i – jako wydawca (1955-67) „La Nation française” – rojalista „przyłączony” do gaullizmu; przyjaciel orleanistycznego pretendenta Henryka „Hrabiego Paryża”.

 

prof. Jacek Bartyzel

Kategoria: Kalendarium

Komentarze (4)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Istnieje tzw „proroctwo Pierre’a Boutanga”, ktore sam slyszalem na falach RC w 1994 roku, gloszace ze filozofia bedaca u podstaw demoliberalizmu zalamie sie, a na placu boju pozostanie tylko filozofia katolicka i Nouvelle Droite. No i na to wychodzi w 19 lat po slynnej audycji, ze Mistrz sie nie mylil.

  2. Cezary Snochowski pisze:

    System demoliberalny szybko nie upadnie – zbyt wiele ludzi czerpie z tego korzyści majątkowe a następne pokolenia zasadzają się na przejęcie synekur. Zanim jednak to się stanie – daj Boże aby jak najszybciej – Katolicyzm wejdzie w nową rzeczywistość szalenie osłabiony; SVII, relatywizm religijny, subiektywizacja relacji z Bogiem, liberalizacja hierarchii kościelnej, zanik tradycji, infantylizacja Dobrej Nowiny itd. Może się okazać, że z „Nouvelle Droite” nie będzie miał kto walczyć. Oczywiście Katolicyzm jako wiara w Boga musi przetrwać, gdyż sam Bóg jest jego „żyrantem”, ale sił witalnych do prowadzenia konfrontacji społecznej i politycznej – wydaj mi się – będzie niewiele.

  3. „infantylizacja Dobrej Nowiny ” – szczegolnie wlasnie tego sie boje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *