banner ad

Jego Wysokość śp. Otto von Habsburg. Minęły 4 lata

Otto_Habsburg_0014 lipca minęła czwarta rocznica śmierci arcyksięcia Ottona von Habsburga, syna ostatniej pary cesarskiej Austro-Węgier. Arcyksiążę zmarł w 2011 roku w swoim domu w Pöcking, w wieku 98 lat. Zamknął ziemskie życie, w którym nie doczekał się powrotu dynastii na tron. Choć w latach 60. oficjalnie zrzekł się praw do austriackiego tronu, do końca z godnością reprezentował Koronę.

Tragiczne losy cesarskiej rodziny opisaliśmy tutaj, w recenzji biografii sługi Bożej, cesarzowej Zyty, matki JW Ottona.

A młody arcyksiążę? Po śmierci ojca, późniejszego bł. Karola, JW Otto był przez matkę w naturalny sposób przygotowywany do ewentualnego objęcia rządów w Austrii. Odbierał wykształcenie, jakie powinien odebrać następca tronu (w miarę możliwości, jakie były na wygnaniu), pod kierunkiem specjalnie dobieranych nauczycieli. Ukończył nauki polityczne na uniwersytecie w Leuven. 

W latach 30. JW Otto przebywał w Berlinie, zbierając materiały do doktoratu. Otrzymał zaproszenie na osobiste spotkanie z Hitlerem, które odrzucił. Wróciwszy do Belgii, otwarcie wystąpił przeciwko narodowemu socjalizmowi i anschlussowi Austrii. Niemcy wydali na niego wyrok śmierci. To nie wyklucza faktu, że socjaliści (tzw. demokraci), którzy już wtedy rządzili w Austrii, wołali: "Lepszy Hitler niż Habsburg!". Arcyksiążę zabiegał w sprawach Austrii u prezydenta Roosevelta, ale we własnym kraju "Herr Habsburg" był persona non grata.

Po wybuchu wojny rodzina Habsurgów musiała uciekać z Europy do USA, w obawie przed zemstą Niemców. Otto pomagał w ucieczce za Ocean licznym ofiarom prześladowań ze strony niemieckich socjalistów, w tym Żydom.

W 1951 roku poślubił księżniczkę Reginę von Sachsen-Meiningen i miał z nią siedmioro dzieci. Osiadł w Bawarii. Jako potomek Piastów i Jagiellonów, w 1973 roku przyjechał do Krakowa na ponowny pogrzeb Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki.

Dr Otto von Habsburg napisał 37 książek w 9 językach, na tematy historyczne, na temat polityki społecznej i europejskiej. Ponadto napisał liczne artykuły. Był bardzo aktywny politycznie, na przykład w latach 1979-1999 zasiadał w Parlamencie Europejskim, pod koniec jako przewodniczący – senior. Był współtwórcą idei Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej.

Po odejściu z europarlamentu pozostał doradcą rządowym i komentatorem politycznym. Zmarł w Niemczech. Jest pochowany w krypcie cesarskiej pod kościołem Kapucynów w Wiedniu, obok swoich przodków.

AS/ ottovonhabsburg.org, Wikipedia. Fot. nvpswitzerland/ Wikipedia

Zainteresowanym zaleca się lekturę życiorysu zamieszczonego na stronie domowej JW Ottona. Owo curriculum vitae trudno streścić do rozmiarów notki. Postać ta przeczy lewackim stereotypom malowanego księcia, który ma tylko tytuł von i ambicje względem złotego pałacu. Otto von Habsburg – cesarz, chrześcijanin, Europejczyk. 

Tags: ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *