Latina semper viva
Od niedawna miłośnicy łaciny mają możliwość (w końcu) usłyszeć oficjalny język Kościoła na żywo. Od niedawna na falach Radia Watykańskiego jest emitowana 5-minutowa audycja Hebdomada Papae właśnie w tym języku. W każdą sobotę o 12:32 słuchacze mogą dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia. Audycji również można słuchać na stronie www.vaticannews.va (ramówka à live now).
Miejmy nadzieję, że Watykan nadal pozostanie otwarty na katolików przywiązanych do własnego języka i będzie go używać coraz cześciej, nie tylko w audycjach. Oby za tym powolnym odgrzebywaniem skarbów wiary i cywilizacji chrześcijańskiej w warstwie zewnętrznej następowało też odrodzenie duchowego dziedzictwa, które zostało uroczyście pogrzebane w drugiej połowie minionego wieku.
Kategoria: Wiadomości
Tylko należałoby również przywrócić obowiązkową naukę języka łacińskiego w szkołach średnich, tak jak to wcześniej było. Inaczej ludzie nie będą rozumieli treści liturgii. I obowiązkowo mszaliki z tekstem łacińskim i w języku narodowym dla każdego z wiernych.
Niekoniecznie obowiazkową naukę języka łacińskiego. Pamiętam msze św. odprawiane po łacinie. U mnie w domu były modlitewniki polsko-łacińskie i rozumiałem te modlitwy, chociaż ani jednej godziny lekcyjnej języka łacińskiego nie miałem w szkołach. A gdybym nawet miał takie lekcje, to w moim wypadku pierwsza klasa liceum przypadła w ostatnim roku stosowania poprzedniej liturgii.
Przypomina mi się wywiad z biskupem chińskim po zwolnieniu go z wieloletniego więzienia i przybył do Watykanu. Zadał on pytanie rozczarowany: dlaczego usunięto z liturgii język łaciński. Oto jak prawdziwy Europejczyk powinien zapytać a tu z dalekich Chin