banner ad

Latina semper viva

| 29 września 2019 | 3 komentarze

 Od niedawna miłośnicy łaciny mają możliwość (w końcu) usłyszeć oficjalny język Kościoła na żywo. Od niedawna na falach Radia Watykańskiego jest emitowana 5-minutowa audycja Hebdomada Papae właśnie w tym języku. W każdą sobotę o 12:32 słuchacze mogą dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia. Audycji również można słuchać na stronie www.vaticannews.va (ramówka à live now).

Miejmy nadzieję, że Watykan nadal pozostanie otwarty na katolików przywiązanych do własnego języka i będzie go używać coraz cześciej, nie tylko w audycjach. Oby za tym powolnym odgrzebywaniem skarbów wiary i cywilizacji chrześcijańskiej w warstwie zewnętrznej następowało też odrodzenie duchowego dziedzictwa, które zostało uroczyście pogrzebane w drugiej połowie minionego wieku.

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (3)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. Wolf von Westpreussen pisze:

  Tylko należałoby również przywrócić obowiązkową naukę języka łacińskiego w szkołach średnich, tak jak to wcześniej było. Inaczej ludzie nie będą rozumieli treści liturgii. I obowiązkowo mszaliki z tekstem łacińskim i w języku narodowym dla każdego z wiernych.

 2. Konrad Józef Turzyński pisze:

  Niekoniecznie obowiazkową naukę języka łacińskiego. Pamiętam msze św. odprawiane po łacinie. U mnie w domu były modlitewniki polsko-łacińskie i rozumiałem te modlitwy, chociaż ani jednej godziny lekcyjnej języka łacińskiego nie miałem w szkołach. A gdybym nawet miał takie lekcje, to w moim wypadku pierwsza klasa liceum przypadła w ostatnim roku stosowania poprzedniej liturgii.

 3. Mroczkowski pisze:

  Przypomina mi się wywiad z biskupem chińskim po zwolnieniu go z wieloletniego więzienia i przybył do Watykanu. Zadał on pytanie rozczarowany: dlaczego usunięto z liturgii język łaciński. Oto jak prawdziwy Europejczyk powinien zapytać a tu z dalekich Chin

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *