banner ad

Doradcy papieża Franciszka

| 9 maja 2013 | 0 Komentarzy

StPetersBasilicaEarlyMorningJak czytamy na portalu Rada Maryja „Papież Franciszek powołał grupę ośmiu kardynałów-doradców, którzy będą mu służyć radą w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej. To kolejna przełomowa decyzja nowego Papieża”. Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, że jest to odpowiedź Papieża  „na sugestię, przedstawioną podczas obrad Kolegium Kardynałów w czasie wakatu po rezygnacji z urzędu Benedykta XVI”. W trakcie tych obrad mówiono bowiem wiele „o konieczności reformy zarządzania Kościołem i większej kolegialności”.

Kard. Bergoglio był zwolennikiem kolegialności. Gdy został papieżem nie zmienił tu swoich poglądów. Stąd od pierwszego dnia podkreśla, ze jest tylko biskupem Rzymu.

Przyjrzyjmy się tym, którzy zostali doradcami Papieża.

Odnalazłem w Internecie, w wolnej chwili, kilka danych, które mogą niepokoić.

ks. kard.Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile

„Arcybiskup Santiago de Chile – czytamy na portalu prezbiter.pl – przewodniczący Chilijskiej Konferencji Episkopalnej, kardynał Francisco Javier Errázuriz Ossa zakwestionował w wywiadzie dla Radia Cooperativa wymagany dzisiaj od rzymskokatolickich kapłanów celibat kapłański i zapytał sam siebie, czy jednak nie byłoby lepiej, aby niektórzy kapłani mieli żony i dzieci, nawiązując w ten sposób do ostatnio głośnych w Chile przypadków pedofilii, homoseksualizmu i konkubinatu”.

Za: http://www.prezbiter.pl/content/view/413/2/

 ks. kard. Sean Patrick O’Malley z USA

„Mianowany w 2006 roku przez papieża Benedykta XVI na biskupa diecezji Boston, kardynał Sean P. O’Malley – czytamy na portalu bibula.pl [chodzi o bibula.com] – dał się poznać z filosemickich kazań i oświadczeń, w wielu przypadkach całkowicie zaprzeczających nauce Kościoła. “Wzywamy wszystkich katolików aby głębiej zrozumieli żydowskie korzenie naszej religii” – wołał w maju 2006 roku kardynał O’Malley, przemawiając do około 400 osób – żydowskich działaczy, rabinów, księży i katolików – zgromadzonych w żydowskim centrum kulturalnym Leventhal-Sidman Jewish Community Center w Newton. Kardynał O’Malley obarczył również katolików pewną odpowiedzialnością za “holokaust”, mówiąc, że w czasie “nazistowskiego holokaustu […] zbyt wielu chrześcijan nie miało odwagi […] i zbyt wielu zostało uwiedzonych przez rasizm i nacjonalizm”.“Wiele jest różnic pomiędzy chrześcijaństwem i judaizmem” – wołał kard. O’Malley – “ale mamy wiele wspólnego i będziemy sądzeni przez tego samego Boga. Pracujmy razem nad budową lepszej cywilizacji i świata. Nasz Bóg będzie z tego zadowolony.”

Za:http://www.bibula.com/?p=6237

 Ks. kard. Reinhard Marx z Niemiec

„Następca św. Piotra  – czytamy na portalu gazeta.pl – nie może być monarchą – powiedział w wywiadzie monachijski kardynał Reinhard Marx, krytykując stosunki panujące w Watykanie. Arcybiskup Monachium i Freisingu kardynał Reinhard Marx skrytykował stosunki panujące w rzymskiej kurii. Arcybiskup uważa, że w ceremoniach kościelnych zbyt dużą wagę przywiązuje się w Watykanie do formy zewnętrznej. W rozmowie z agencją DPA powiedział, że podziela opinię krytyków, którzy twierdzą, iż Watykan przypomina im w pewnym sensie dwór królewski. – Następca św. Piotra nie może być monarchą. W moim przekonaniu jest to sprzeczne z urzędem papieskim. Marx jest zdania, że w przyszłości należałoby się zastanowić nad tym, “czy nie można by niektórych decyzji podejmować na miejscu, zamiast w Rzymie”. Kardynał podkreślił jednocześnie, że “centrala w Rzymie jest nam potrzebna, ale nie może się wynosić ponad wszystko”.”.

Za:http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13641573,Kardynal_Marx_krytykuje__dworskie_stosunki__w_Watykanie.html

Ks. kard. Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu

O tym kardynale (który będzie koordynatorem całej grupy doradców Papieża) pisałem już w swojej książce „Papież Franciszek – dokąd zmierza Kościół” powołując się na portal bibula.pl [chodzi o bibula.com]:„Kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, publicznie sprzeciwił się wezwaniom Papieża o nie udzielanie Komunii św. proaborcyjnym politykom. Kardynał Maradiaga, w wywiadzie dla pisma Time, zapytany wprost o wypowiedziane przez papieża Benedykta XVI podczas wizyty w Brazylii słowa wspierające działania biskupów meksykańskich wzywających do odmowy udzielania Komunii św. proaborcyjnym politykom, powiedział, że nie może odmówić udzielenia im [proaborcyjnym politykom] Komunii św.”.

Za: http://www.bibula.com/?p=1016

Ks. kard. George Pell z Australii

Ten kardynał znany jest z tego, że jako jeden z pierwszych kardynałów odprawił Mszę Święta Trydencka. Znany jest jednak również ze ścisłej współpracy z innymi religiami, przede wszystkim judaizmem i islamem.

Oto co na ten temat podawało Radio Watykańskie w 2005 r.: „Kardynał George Pell zaapelował o współpracę muzułmanów, chrześcijan i Żydów w obronie rodziny i podstawowych wartości moralnych. Na Uniwersytecie Katolickim w Sydney odbyła się IV Konferencja Międzyreligijny. Kardynał Pell wyraził przekonanie, iż dzieci Abrahama muszą być wierne podstawowym wartościom i głosić je społeczeństwu. Należy zdecydowanie odrzucać pornografię, narkomanię, alkoholizm, rozwiązłość seksualną i aborcję. Hierarcha wezwał do współpracy w obronie szkolnictwa wyznaniowego, które powinno przyczyniać się do budowy pluralistycznego a zarazem zgodnie żyjącego społeczeństwa. Wskazał na potrzebę wspólnego zaangażowania w obronie rodziny, która jest podstawą pomyślności narodu i państwa. Arcybiskup Sydney zaapelował o odrzucenie wszelkiej nienawiści. „Musimy sprawić, aby naszej przyjaźni nie przytłumili ludzie czczący bożki przemocy i fanatyzmu” – stwierdził podczas konferencji międzyreligijnej w Sydney kardynał George Pell”.

Za: http://www.opoka.org.pl/pda/news.php?id=13969&s=opoka

Doradcami Ojca św. Franciszka zostali również kardynałowie: gubernator Państwa Watykańskiego ks. kard. Giuseppe Bertello, ks. kard. Oswald Gracias z Indii, ks. kard. Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga.

Nie znalazłem żadnych, poza danymi biograficznymi, informacji na ich temat (przyznam, ze długo nie szukałem).

Stanisław Krajski

Za: Bibuła.org

 

Kategoria: Inni autorzy, Publicystyka, Religia, Wiara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *