banner ad

Wielka Brytania: mniej praw dla imigrantów

| 8 maja 2013 | 0 Komentarzy

UKBAWysokie kary dla właścicieli mieszkań, którzy goszczą nielegalnych imigrantów, ograniczenia w korzystaniu z publicznej służby zdrowia i zapomóg dla bezrobotnych. To przykładowe projekty brytyjskiego rządu, nad którymi ma niebawem debatować tamtejszy parlament.

Królowa Elżbieta II przedstawiła właśnie w Izbie Lordów 15 projektów ustaw. Nowe prawo miałoby ograniczyć przywileje socjalne imigrantów w Wielkiej Brytanii. Właściciele mieszkań mieliby obowiązek sprawdzania (sic!), czy dana osoba przebywa w kraju legalnie. Gdy natomiast chodzi o przydział mieszkań kwaterunkowych, władze lokalne miałyby przede wszystkim wspierać ludność lokalną.

Ponadto, na początku pobytu w Wielkiej Brytanii imigrant byłby traktowany jak gość i sam musiałby pokrywać część kosztów leczenia. Druga możliwość: opiekę zdrowotną sprawowałby nad nim początkowo ubezpieczyciel z kraju pochodzenia, np. NFZ w przypadku Polaków, a nie automatycznie brytyjski National Health Service.

Planuje się także obostrzenia w zakresie prawa pracy. Jeśli imigrant nie kwapi się do szukania pracy lub po prostu nie jest w stanie wykazać, że ma realne szanse na jej znalezienie, to zapomoga dla bezrobotnych będzie mu wypłacana do sześciu miesięcy. Wyższe niż obecnie kary mieliby płacić pracodawcy zatrudniający nielegalnych imigrantów.

Jak podaje za ekspertami PAP, te projekty zmian w prawie mają związek ze spodziewanym dużym napływem do Wielkiej Brytanii imigrantów z Rumunii i Bułgarii. Ma on nastąpić w 2014 roku, w związku z otwarciem dla nich unijnego rynku pracy.

Źródło: PAP

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *