Anarchista i pacyfista z wykładem w Watykanie
„To zadziwiające – komentuje włoska gazeta L’Avvenire”. Noam Chomsky, intelektualista – anarchista i pacyfista – miał 25 stycznia wykład w Watykanie. Chomsky, autor książki „Struktury syntaktyczne” (1957), jest uważany za ojca gramatyki generatywno- transformacyjnej. Kontrowersje dotyczą światopoglądu naukowca.
Tytuł wykładu wygłoszonego wobec kardynałów brzmiał: „Neuronauki, natura człowieka i język”. W podsumowaniu kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący papieskiej Rady ds. Kultury, nazwał Noama Chomsky’ego „księciem badań lingwistycznych”.
W drugim wykładzie, wygłoszonym wieczorem w Rzymie w ramach Festiwalu Nauk, Chomski przedstawił m.in. ideę nowej doktryny o nazwie „Nowa Tajemnica”. Definiuje ją jako „pójście dalej, niż sięga naukowość, mocno okrojona, ograniczona”. Uznał, że prawdopodobne jest dopuszczenie istnienia Boga, jednak tego nie da się określić przez teorie, schematy i diagramy. Nie jesteśmy w stanie – tłumaczył – objąć wszystkiego naszym umysłem, ale potrzebujemy spoglądać na wszystkie tajemnice świata, relatywizując wszystko, co nasz umysł chciałby wyjaśnić, lecz nie potrafi. Również ewolucję, zależącą od wielu czynników (wypadków), których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Wystąpienie językoznawcy było częścią cyklu STOQ Lecture (Science, Theology and the Ontological Quest), spotkań organizowanych przez papieską Radę ds. Kultury oraz przez Science and Faith STOQ Foundation. Spotkania te – jak podaje "L'Avvenire" – mają służyć dialogowi między teologią, nauką i filozofią. Jak powiedział kard. Ravasi, pośredniczy w tym dialogu właśnie Słowo, będące początkiem Stworzenia (Jan 1,1-14) i w całej kulturze judeo-chrześcijańskiej przede wszystkim wskazujące na Boga.
Źródło: http://www.avvenire.it/Cultura/Pagine/chomsky-nella-mente-il-mistero-uomo.aspx
fot. Duncan Rawlinson, Wikipedia, Crative Commons
AS.
Kategoria: Wiadomości