banner ad

Niemcy rewidują politykę wschodnią i zacieśniają współpracę z Rosją

| 31 stycznia 2014 | 0 Komentarzy

putin merkelUnia Europejska popełniła błąd nie analizując ewentualnego konfliktu z Rosją przed zaoferowaniem takim krajom jak Ukraina przystąpienia do programu Partnerstwa Wschodniego – powiedział Gernot Erler, niemiecki polityk, któremu właśnie powierzono kierowanie relacjami z Kremlem.

 

W pierwszym dniu swojego urzędowania zaznaczał, że bycie nazwanym „kimś kto rozumie Rosję” nie jest dla niego obraźliwe. W przeciwieństwie do jego poprzednika, Andreasa Schockenhoffa, który nie szczędził negatywnych komentarzy pod adresem Kremla dotyczących praw człowieka, Erler uważa, że jest ważne aby brać pod uwagę rosyjskie stanowisko.

 

Nowy kierownik relacji niemiecko-rosyjskich włada biegle językiem rosyjskim i jest mile widziany w Moskwie.

 

W zakresie jego obecnych obowiązków leży kierowanie relacjami nie tylko z Rosją, ale także ze wszystkimi krajami strefy post-sowieckiej (łącznie z krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim; Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą).

 

Erler stwierdził, że najlepszym dla Niemiec kierunkiem w sprawie ostatnich wydarzeń na Ukrainie, będzie: niepodejmowanie żadnej istotnej roli i działanie zgodnie ze wspólnym europejskim stanowiskiem oraz wspieranie Unii Europejskiej w procesie mediacyjnym. Zapowiedział także rewizję programu Partnerstwa Wschodniego.

 

CS

 

http://euobserver.com/foreign/122934

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *