6 milionów dokumentów o jeńcach I Wojny. Gratka dla genealogów
Informacje o tysiącach jeńców I Wojny Światowej można przeglądać na jednej stronie internetowej. Czerwony Krzyż udostępnił online ponad 6 mln dokumentów pochodzących ze swoich archiwów, a dotyczących jeńców wojennych – żołnierzy i cywilów – z lat 1914-1918.
Wszystkie te dokumenty były dotąd przechowywane w Genewie, ale teraz, po zeskanowaniu i zamieszczeniu w internecie, mogą przejrzeć je wszyscy. Są tam na przykład: zapiski dotyczące okoliczności wzięcia w niewolę, wzmianki o śmierci jeńca czy po prostu zwykły krzyżyk, listy imienne uwięzionych (wśród których figuruje na przykład nazwisko Charlesa de Gaulle’a). W archiwum znajdziemy raporty z wizytowania miejsc internowania rozsianych po całym świecie (w ich lokalizacji pomoże interaktywna mapa) oraz kartki przesyłane przez więźniów za pośrednictwem Czerwonego Krzyża do rodzin, by zapewnić krewnych o zdrowiu.
Co jest ważne, w wyszukiwarce, gdzie wpisuje się nazwisko poszukiwanej osoby, nie ma opcji „narodowość polska”. Tropiąc losy krewnego, który do 1918 roku był obywatelem państwa zaborczego, można wybrać narodowość rosyjską, austrowęgierską lub niemiecką.
„Le Figaro”
AS.
Kategoria: Wiadomości