banner ad

6 milionów dokumentów o jeńcach I Wojny. Gratka dla genealogów

| 5 sierpnia 2014 | 0 Komentarzy

powInformacje o tysiącach jeńców I Wojny Światowej można przeglądać na jednej stronie internetowej. Czerwony Krzyż udostępnił online ponad 6 mln dokumentów pochodzących ze swoich archiwów, a dotyczących jeńców wojennych – żołnierzy i cywilów – z lat 1914-1918.

Wszystkie te dokumenty były dotąd przechowywane w Genewie, ale teraz, po zeskanowaniu i zamieszczeniu w internecie, mogą przejrzeć je wszyscy. Są tam na przykład: zapiski dotyczące okoliczności wzięcia w niewolę, wzmianki o śmierci jeńca czy po prostu zwykły krzyżyk, listy imienne uwięzionych (wśród których figuruje na przykład nazwisko Charlesa de Gaulle’a). W archiwum znajdziemy raporty z wizytowania miejsc internowania rozsianych po całym świecie (w ich lokalizacji pomoże interaktywna mapa) oraz kartki przesyłane przez więźniów za pośrednictwem Czerwonego Krzyża do rodzin, by zapewnić krewnych o zdrowiu.

Co jest ważne, w wyszukiwarce, gdzie wpisuje się nazwisko poszukiwanej osoby, nie ma opcji „narodowość polska”. Tropiąc losy krewnego, który do 1918 roku był obywatelem państwa zaborczego, można wybrać narodowość rosyjską, austrowęgierską lub niemiecką.

http://grandeguerre.icrc.org

Le Figaro”

AS.

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *