banner ad

Wyciekł tajny podręcznik CIA: jak oszukać ochronę na europejskich lotniskach

| 23 grudnia 2014 | 0 Komentarzy

ciaDo sieci wyciekły dwa tajne podręczniki szkoleniowe CIA, z których amerykańscy funkcjonariusze tejże służby mogą się dowiedzieć jak oszukać punkty kontrolne na europejskich lotniskach. Oba dokumenty oznaczone są etykietą "Noforn" co oznacza, że zawartość musi zostać zatajona przed wszytkimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych.

 

Pierwszy materiał pochodzi z 2011r. i tłumaczy zasady postępowania w przypadku wytypowania agenta CIA przez personel europejskiego lotniska do dodatkowej kontroli. Drugi jest z 2012r. i tłumaczy działanie elektronicznego systemu kontroli granicznej w Europie.

 

Jeden z prawdziwych przypadków opisanych w pierwszym dokumencie, który miał miejsce w przeszłości i został przetestowany w praktyce, tłumaczy jak agent CIA może uniknąć problemów kiedy kontrola graniczna na europejskim lotnisku wykryje u niego ślady materiałów wybuchowych. Inne wskazówki zawarte w podręczniku dotyczą min. zachowania agenta CIA, metod które mają uwiarygodnić jego fałszywą tożsamość, rodzaju przewożonych urządzeń elektronicznych czy sposobów prowadzenia konwersacji z personelem lotniska. Podręcznik zawierający informacje nt. elektronicznego systemu kontroli granicznej opisuje używane w Unii Europejskiej systemy i procedury oraz sposoby ich oszukania. Agent CIA może się z niego dowiedzieć jak uniknąć ochrony kontrwywiadowczej zabezpieczającej lotniska Unii Europejskiej przed obcymi służbami wywiadowczymi.

Należy tutaj wspomnieć, że Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej (Frontex), posiada swoją siedzibę w Warszawie. Oznacza to, że instytucja znajdującą się na terenie Rzeczpospolitej Polski musiała zostać dobrze rozpoznana przez amerykańskie służby wywiadowcze. Nie było to jednak "rozpoznanie przyjacielskie" ale ukierunkowane na uzyskanie wiedzy niezbędnej do oszukania kierowanego przez Polaków europejskiego systemu granicznego.

cs/euobserver.com

fot. Wikipedia, Creative Commons

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *