banner ad

Wniosek o referendum edukacyjne już w Sejmie. Prawie milion podpisów. Jakie pytania? Nie tyko o sześciolatki

| 19 czerwca 2013 | 0 Komentarzy

Podkowinski_dzieci_w_ogrodzieAkcja "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też", niezależnie od dalszych jej losów, już okazała się sukcesem, bo zebranie ponad 900 tysięcy podpisów to rzadki przykład obywatelskiej mobilizacj w historii III RP. W powszechnej świadomości akcja dotyczy kwestii wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków, jednak proponowanych w referendum pytań jest więcej.

Jak wiadomo,  dziś w Sejmie złożono wniosek, teraz na zlecenie Sejmu prawnicy i urzędnicy mają zweryfikować liczbę i autentyczność podpisów (naliczono ich na razie 947 088). Marszałek Sejmu Ewa Kopacz narzekała, że będzie z tym dużo pracy, jednak zasugerowała, że nie będzie stawiać przeszkód dla rozpatrzenia wniosku przez Sejm.

– Przynosimy dzisiaj do Sejmu blisko milion głosów poparcia dla referendum edukacyjnego. Jako obywatele, jako rodzice nie zgadzamy się na reformę robioną bez pieniędzy, bez przygotowania, bez planu i bez szacunku dla dzieci oraz bez rozmowy z rodzicami. Przez te pięć lat nikt z nami rodzicami, którzy zgłaszaliśmy konkretne zastrzeżenia do tej reformy, nie rozmawiał. Nie było woli dialogu ani ze strony pani minister, ani premiera – powiedziała w oświadczeniu dla mediów Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Koordynatorzy i organizatorzy, skupieni w Stowarzyszeniu Rzecznik Praw Rodziców, informują że 19 czerwca w Sejmie zostaną złożone kolejne podpisy, te które nie dotarły w wyznaczonym terminie.

Oto komplet propozycji pytań w referendum edukacyjnym (za stroną Ratujmaluchy.pl)

1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?

2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków?
3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów?
4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej + 4 lata szkoły średniej?
5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?
Podpis pod wnioskiem o referendum oznacza tylko poparcie inicjatywy zwołania referendum we wskazanych tematach, a pozytywną lub negatywną odpowiedź na pytanie.

za http://rebelya.pl

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *