Stanisław Krajski: Savoir vivre jako sztuka życia
Autor książki, Stanisław Krajski, obok licznych książek o masonerii, napisał też kilka pozycji dotyczących savoir vivre. Praca, którą tu prezentujemy, ma jednak znaczenie szczególne – nie zawiera konkretnych wskazań co do zachowania, ale ujmuje temat w sposób ogólny. Książka mówi raczej o filozofii savoir vivre. Filozofii pięknego i perfekcjonistycznego życia. Zachowania możliwie najbardziej adekwatnego w każdym czasie i w każdych okolicznościach. Po przeczytaniu tej krótkiej książeczki i zrozumieniu jej nie da się już myśleć o savoir vivre wyłącznie jako o pewnym sztywnym zbiorze zasad, których musimy czasami przestrzegać, bo ktoś ustalił, że tak wypada. Książka zachęca do przyjęcia savoir vivre jako zasady postępowania. Autor przekonuje też, że nie da się stosować zasad dobrego życia wyrywkowo lub tylko w danych okolicznościach, rezygnując z nich na co dzień, nawet przy najbardziej prozaicznych czynnościach. Godność, perfekcja, adekwatność, umiar i celowość musi nam towarzyszyć ciągle. Inaczej, wcześniej czy później, popełnimy gafę, która może nas wiele kosztować.
Książka w sześciu początkowych rozdziałach mówi o savoir vivre w różnych aspektach, między innymi, jako o sposobie na życie. Rozdział ósmy można potraktować, jako początek drugiej części książki, który opisuje składniki dobrego życia, czyli różne cnoty, które powinny je wypełniać. Szczególnie ciekawy jest w tej części książki rozdział dwunasty, zatytułowany Perfekcjonizm kulturowy. To prawdziwa odtrutka na, zalewającą nas ze wszystkich stron, tandetę, do której wielu przyzwyczaiło się tak bardzo, że zapomnieli, że może istnieć jeszcze coś poza nią.
Savoir vivre jako sztuka życia walczy z życiem z plastiku. W wymiarze filozoficznym jest to przeciwstawienie się liberalizmowi, który miarę bierze od „widzimisię” jednostki, a miara ta już dawno stała się bezmiarem pustoty, ustępowania sobie, dążenia do coraz łatwiejszego życia, w którym zasadą wszystkich zasad stał się hedonizm. Savoir vivre w ujęciu książki, to całokształt cnót czyniący człowieka bardziej ludzkim, a mniej bydlęcym. Polecam Savoir vivre jako sztuka życia nie tym, którzy szukają wskazówek co do używania sztućców, ale tym, którzy chcą swoje życie uczynić pięknym w jego codzienności i rozumieć dlaczego to robią oraz do czego ma ich to doprowadzić.
Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu.
Ilość stron: 142
Karol Kilijanek
Kategoria: Karol Kilijanek, Recenzje