"Robespierre autorytetem dla Czerwonych Khmerów"
Dawny urzędnik w MSZ komunistycznej Kambodży stawia tezę, że sednem ideologii Czerwonych Khmerów była myśl Robespierre’a.
77-letni Suong Sikoeun w przeszłości studiował na Sorbonie, a potem zrobił karierę w Demokratycznej Kampuczy, państwie Czerwonych Khmerów. W 2012 roku był przesłuchiwany jako świadek w procesie kambodżańskich zbrodniarzy.
W swojej książce „Itinéraire d'un intellectuel khmer rouge” („Droga życiowa Khmera – intelektualisty”), wydanej w 2013 roku, opisuje swoją karierę jako tłumacza i odpowiedzialnego w departamencie kontaktów z prasą w kambodżańskim MSZ. W wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Monde” tłumaczy, jak to się stało, że zafascynował się ideologią Czerwonych Khmerów.
Kiedy mieszkał we Francji, studiował filozofię Oświecenia i filozofię Rewolucji Francuskiej. Był zafascynowany osobowością Robespierre’a. W jego ówczesnym odczuciu, Robespierre uosabiał jedność, odwagę, zdolność do wyrzeczeń dla Partii, rewolucji i ludu. – To jest esencja ideologii Czerwonych Kmehrów! – mówi Sikoeun. Chociaż on sam był, jak mówi, „pionkiem”, dzisiaj wyznaje, że pod względem osobistym drogo zapłacił za ślepą wiarę w tę ideologię.
„Le Monde”
AS.
Kategoria: Wiadomości