Roberto de Mattei: Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana
Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana to tytuł pracy włoskiego historyka, profesora Roberto de Mattei. Tytuł, który intryguje i nasuwa pytanie: czy historia tego Soboru nie została opowiedziana w całości i w detalach? Czy liczne prace, mówiące o jego genezie, przebiegu i skutkach nie wystarczają? Czy nie składają się one na całość historii Soboru? Przecież trwał on tylko 3 lata. Ile jeszcze papieru trzeba zapisać, aby te 3 lata były opisane wystarczająco?
Okazuje się, że całkiem sporo. Mało tego, także prezentowana książka nie odpowie na wszystkie pytania. Problem tkwi w kontrowersjach, które wywołał Sobór i sprzecznych stanowiskach, zajmowanych przez zainteresowanych tym wydarzeniem. Soboru jeszcze nie opowiedziano, gdyż zajęto się bardziej walką stronnictw przeciwników i zwolenników Soboru, niż obiektywnym spojrzeniem na to jakże doniosłe wydarzenie. Tutaj przychodzi z pomocą prof. De Mattei ze swoim dziełem. Nie odrzuca on Soboru, nie neguje jego ważności, ale też nie zachwyca się jego skutkami. Próbuje opisać, opowiedzieć historię wydarzenia, które tak bardzo wpłynęło na życie Kościoła świętego w ostatnim półwieczu, w świetle faktów, a nie mitologii progresywnych bądź tradycjonalistycznych.
Autor prowadzi czytelnika od okresu przed Soborem, czyli ostatnich lat pontyfikatu Piusa XII, przez opis przebiegu Soboru, aż do jego skutków. Wiele z tych wydarzeń już opisywano. Niestety zbyt często skupiano się na apologii jednego ze skrajnych poglądów: tak postępowcy, jak tradycjonaliści przedstawiali często wydarzenia przez pryzmat ich podejścia do Soboru. Brakujący element obiektywizmu wypełnia swą książką prof. De Mattei. Jakkolwiek obiektywnie napisana, książka, mimo wszystko, napawa niepokojem w odniesieniu do wielu wydarzeń, o których często słychać ze strony tradycjonalistów. Czy De Mattei chce powiedzieć: tradycjonaliści, macie rację? Patrząc na obiektywizm pracy, to raczej nie sam De Mattei staje się arbitrem, ale fakty. To one krzyczą z kart książki, a nie opinia jej autora. Czy kryzys w Kościele zrodził Sobór czy Sobór zrodził kryzys w Kościele? Co z odrzuconymi schematami soborowymi? Co z trudnościami interpretacyjnymi wielu fragmentów soborowych dokumentów? Jak rozumieć status Vaticanum II? Czy walka frakcji powinna się posunąć do odłączania mikrofonu podczas przemówienia jednego z przedstawicieli przeciwnika? Czy, wreszcie, Sobór wniósł coś pozytywnego do życia Kościoła, czy wręcz przeciwnie? To pytania, które zadaje sobie wielu zainteresowanych sprawą Soboru Watykańskiego II. Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana to książka, która w sposób znakomity pomoże na nie odpowiedzieć. Czy ta książka zamyka dyskusję na temat Vaticanum II? Z pewnością nie. Mimo jej objętości, wiele tematów traktuje skrótowo. Lecz sposób w jaki do nich podchodzi, pozwala czytelnikowi na ukierunkowanie poszukiwań na obiektywizm, co znacznie ułatwi ocenę wydarzeń i trzeźwe spojrzenie na skutki Soboru,a w końcu opowiedzenie historii Soboru do końca.
Książka włoskiego historyka to dzieło wyjątkowe i warto po nie sięgnąć nawet mając za sobą prace Romano Amerio, o. R. Wiltgena czy opracowania z kręgów Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X.
Wydawnictwo: Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683.
Ilosć stron: 452.
Tłumaczył ks. Sergiusz Orzeszko IBP.
Karol Kilijanek
Kategoria: Recenzje