Polska „nieliberalną demokracją”?

| 19 kwietnia 2021 | 2 komentarze

Donald Tusk obwinił rządy Polski i Węgier o wzrost liczby zgonów wiązanych z koronawirusem. Swoje oskarżenia opatrzył też specyficznym komentarzem politologicznym.

„Demokracje nieliberalne w akcji. Obiecały mniej wolności, ale więcej bezpieczeństwa. I dotrzymały obietnicy, ale tylko jej pierwszej połowy.” – napisał Tusk 15 kwietnia na twitterze.

Od tamtej pory jego słowa spotkały się z oburzonymi reakcjami szeregu węgierskich polityków i mediów, miejscami ostrych w słowach. Częściowo sekundują im środowiska prawicowe i tzw. patriotyczne w Polsce.

Źródło: Twitter, Onet

 

Komentarz: Donald Tusk jest równie biegłym politologiem, co historykiem. Gdyby w Polsce w miejsce obecnego modelu ustrojowego rzeczywiście zapanowała nieliberalna demokracja (w zachodniej literaturze politologicznej nazywana z hiszpańska democradurą) lub liberalna niedemokracja (w zachodniej literaturze politologicznej nazywana z hiszpańska dictablandą), należałoby to ocenić jako krok w dobrą stronę, niezależnie od tego, kto by taką zmianę przeprowadził. Liberalna demokracja jest chyba najgorszym możliwym systemem rządów, więc odejście od niej w dowolnym kierunku stanowiłoby ustrojową dobrą zmianę, przynajmniej częściową. W rzeczywistości jednak nic takiego nie miało miejsca. O przypadku węgierskim można by jeszcze ewentualnie podyskutować, bo za rządów Viktora Orbána tamtejsze władze dokonały zmiany konstytucji przynajmniej w sferze symbolicznej, usuwając z oficjalnej nazwy państwa słowo „republika”. W Polsce jednak obóz rządzący od kilku lat nie przeprowadził żadnych zmian konstytucyjnych ani w ogóle ustrojowych, a konstytucja III Rzeczypospolitej obowiązuje nadal w identycznym kształcie, jak przed 2015 r. Znaczenie wypowiedzi Tuska nie wykracza więc poza płytką partyjnicką retorykę polityczną. Albo, mówiąc inaczej, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej bezpodstawnie komplementuje obecny rząd w Warszawie.

(A.D.)

Kategoria: Adam Danek, Wiadomości

Komentarze (2)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. stary koń pisze:

    Tusk to największy szKODnik ostatniego 15 lecia IIIRP…..teraz uprawia internetową POlitykę z bezpiecznej kwarantanny w Brukseli;a demoliberalizm to pełzający totalitaryzm……

  2. francopilot pisze:

    nieliberalna demokracja?czyli 'zła"demokracja?a Tusk jest demokratą 'prawdziwym'…….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: