Pamięci Petera Geacha
21 grudnia 2013 zmarł brytyjski filozof polskiego pochodzenia Peter Geach (ur. 29 marca 1916), odznaczony papieskim medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Brytyjskie czasopisma „The Guardian” i „The Times” opublikowały teksty poświęcone tej postaci, których krótkie streszczenie prezentujemy naszym Czytelnikom.
Wśród najbardziej znanych katolickich filozofów ostatniego półwiecza Peter Geach był tym, którego życiorys ściśle powiązany był z jego dorobkiem naukowym. Profesor logiki na Leeds University (1966-81), a następnie profesor emeritus, był podziwiany przez filozofów za jego mistrzostwo w tej dziedzinie, a także wkład w rozwój filozofii języka i etyki. Za wiarę w Objawienie cieszył się uznaniem kardynała Cahal Daly, arcybiskupa Armagh, a przez papieża został odznaczony medalem Pro Ecclesia et Pontifice (1999).
Geach urodził się w Chelsea, Londyn, lecz w dzieciństwie dużo czasu spędzał w Cardiff z dziadkami od strony matki, którzy byli polskimi imigrantami. Studiował filologię klasyczną i filozofię w Balliol College (Oxford), podczas studiów konwertował na katolicyzm. W 1938 podczas procesji Corpus Christi poznał Elizabeth Anscombe [która także została bardzo znaną filozofką, M.Z.], którą poślubił w 1941 i z którą miał cztery córki i trzech synów. Odmówił wzięcia udziału w walkach podczas II Wojny Światowej, gdyż co prawda, za katolicką doktryną słusznej wojny przyjmował istnienie ius ad bellum, ale odmawiał akceptacji ius in bello, czyli prawa ustanowionego przez wojnę.
Dla Geacha wiara nigdy nie kłóciła się z rozumem, wręcz odwrotnie, jego zdaniem wiara i rozum idealnie do siebie pasowały. Geach mędzy innymi bronił koncepcji realności czasu i powiązanej z nią doktryny teologicznej przyjmującej możliwość Bożej ingerencji w czas, zajmował się także wyjaśnieniem zagadnienia znajomości zdarzeń przyszłych przez Boga. Razem ze swoją żoną rozwijali koncepcję filozoficzną, łączącą filozofię analityczną z dorobkiem św. Tomasza z Akwinu (tomizm analityczny).
Jego wkład w rozwój logiki stawia go na jednym poziomie z takimi słynnymi filozofami jak Willard Van Orman Quine, z którym Geach był zaprzyjaźniony. Natomiast jego prace z zakresu historii filozofii, dotyczące szczególnie św. Tomasza z Akwiznu, Gottloba Frege oraz Ludwika Wittgensteina, były przełomowe.
Magdalena Ziętek
http://www.theguardian.com/education/2013/dec/26/peter-geach
http://www.thetimes.co.uk/tto/opinion/obituaries/article3959443.ece
Kategoria: Społeczeństwo