banner ad

Następca tronu Serbii zrzeka się praw dynastycznych

| 30 kwietnia 2022 | 1 Komentarz

Dwa dni temu w Pałacu św. Andrzeja w Sewilli w towarzystwie świadków książę koronny Piotr abdykował, przekazując prawa dynastyczne młodszemu bratu, księciu Filipowi. Oto tłumaczenie treści aktu:

"Poprzez akt abdykacyjny wyrzekam się [praw dynastycznych] dla siebie i wszystkich moich potomków, którzy urodzili się bądź urodzą w małżeństwie lub poza nim. Przekazuje wszystkie prawa wynikające z pierworództwa na kolejnego [w linii sukcesji], urodzonego po najstarszym, mojego brata księcia Filipa Kraljevica, co następuje automatycznie wraz aktem abdykacji i mojej suwerennej woli. Nie zrzekam się praw wynikających z prawa dziedziczenia nazwiska, członkostwa w Rodzinie Królewskiej, tytułu Księcia oraz wszystkich innych praw i zobowiązań, które prawo i tradycja przyznają i nakładają na członka rodziny [królewskiej]. Moja decyzja weszła w życie w dniu podpisania, 27 kwietnia 2022 r., a świadkami tego aktu byli: moja matka księżna Maria da Gloria z Orleanu i Braganzy oraz księżna Seborgi, mój ojczym Ignacio (Ignacy), książę Seborgi, z błogosławieństwem patriarchy serbskiego G. G. Porfira: Hieromonka Mikaela Ortegi Modesta, głowy Kościoła św. Michała Archanioła w Palmie na Majorce, mojego brata Księcia Koronnego Filipa, mojej szwagierki księżnej Daniki, mojej siostry Sol, hrabiny Ampurias, pana Ljubodraga Grujica, członka Rady Koronnej, Kanclerza Zakonu [Dynastycznego] i Herolda Domu Karadziordziewiciów oraz pana Nikola (Mikołaja) Stankovia, Szefa Sztabu Księcia Koronnego. Oficjalnie poinformowałem mojego ojca, szefa Domu Królewskiego N. K. V. o mojej niezachwianej decyzji. Książę Koronny Aleksander [de iure król Serbii] i Jego Świętobliwość Patriarcha Serbii G. G. Porfiry. W interesie dynastii leży, aby książę koronny mieszkał wraz z rodziną w Serbii, wśród narodu, a mój brat Filip Kraljevic związał życie swoje i swojej rodziny z naszą ojczyzną, gdzie pierwszy męski członek domu Karadziordziewiciów, dziedzic, urodził się dziewięć dekad później, [syn] mojego brata Kraljevica Filipa, książę Stefan. Będę kontynuował swoje życie w Sewilli jak dotychczas. Wyrażam wdzięczność moim rodzicom za ich miłość, troskę i wysiłek. Wyrażam moją miłość i lojalność wobec braci oraz lojalność i wsparcie dla nowego księcia-dziedzica Serbii i Jugosławii. Sewilla, 27 kwietnia 2022 r.".

Jak dotąd ostatnim ukoronowanym władcą Królestwa Jugosławii (obejmującego wówczas Serbię) był Piotr II Karadziordziewić, który panował formalnie w latach 1934-1945, a następnie pozostał królem de iure do śmierci w 1970. Wówczas tron objął jego najstarszy syn, Aleksander II, na codzień znany w kraju jako serbski książę koronny – jego półoficjalne panowanie trwa od 52 lat. W 1972 r. poślubił księżną Marię de Gloria z Orleanu i Braganzy, która urodziła trzech spadkobierców korony, książąt Piotra (ur. 1980), Filipa (ur. 1982) oraz Aleksandra (ur. 1982). Na mocy wyżej opisanej decyzji drugi z wymienionych prawdopodobnie w przyszłości obejmie tron jako Filip I. Książę koronny Filip w 2017 r. poślubił swoją żonę, księżną Danikę, a w 2018 r. na świat przyszedł ich pierwszy potomek – książę Stefan.

Wydawać by się mogło, że jest to jedynie mało znacząca decyzja wewnętrzna, odnosząca się do członków rodu Karadziordziewiców. Serbia znajduje się jednak wśród państw, w których klimat społeczny wzrasta w pragnieniu przywrócenia ustroju monarchicznego. Jest to wizja podnoszona w sferach religijnych, politycznych i kulturalnych kraju. Książę Piotr dzięki swojej decyzji pozwolił uniknąć w przyszłości "panowania doraźnego", odbywającego się spoza granic kraju. W praktyce oznacza to zazwyczaj okazjonalną obecność na uroczystościach państwowych czy dynastycznych przy niewielkim zaangażowaniu w bieżace sprawy kraju, jak ma to miejsce w przypadku Rumunii czy Albanii. Jeśli książę Filip podoła wyzwaniu i z godnością obejmie ster dynastii być może to on formalnie zasiądzie na tronie?

O abdykacji poinformowały serbskie portale informacyjne, media prawosławne, a także wiodące, międzynarodowe portale monarchistyczne. Rodzina Królewska nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

 

Napisał i przetłumaczył z j. angielskiego: Tomasz Goździk, 29 IV 2022

Źr.

https://www.slobodenpecat.mk/en/abdicirashe-petar-karagjorgjevikj-princot-naslednik-na-jugoslavija/

https://eurohistoryjournal.blogspot.com/2022/04/prince-peter-of-serbia-renounces.html

https://gothanjou.blog/2022/04/28/renonciation-du-prince-petar-de-yogoslavie/

https://srbin.info/en/drustvo/prestolonaslednik-petar-karadjordjevic-abdicirao-u-koristi-princa-filipa-foto/

https://revuedynastie.fr/le-prince-pierre-karageorgevitch-renonce-a-ses-droits-au-trone-de-serbie/?fbclid=IwAR1Mts2FISdx59vjduuJ3_rUEZhOln9z9fTvDs1MXw-cw-rLJlXfT185034

 

 

 

 

Kategoria: Tomasz Goździk, Wiadomości

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Iona pisze:

    Czemu "Hieromonk" z aktu nie został przetłumaczony na polskiego hieromnicha?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *