Michael Davies: Nowa Msza papieża Pawła
Nowa Msza papieża Pawła to jedna z części trylogii autorstwa Daviesa, mówiącej o Soborze Watykańskim II i zmianach, szczególnie w liturgii, które po nim nastąpiły. Obok Soboru papieża Jana i, nieprzetłumaczonej jak dotąd na język polski, Cranmer’s Godly Order stanowi uzupełnienie luki, jaka dotąd istniała w Polsce wśród pozycji o tej tematyce. Luka ta nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę z jednej strony słabość tradycjonalistów w naszym kraju, a z drugiej siłę i ekspansywność nowoczesnych ruchów zwanych katolickimi, które firmowane są imieniem Jana Pawła II i jego nauczaniem.
Nowa Msza papieża Pawła nie różni się stylem od pozostałych książek Brytyjczyka. Jest dość mocna w wymowie i nie pozostawia wątpliwości co do sympatii autora. Autor okrasza tekst licznymi anegdotami i przykładami zaczerpniętymi z doniesień prasowych lub świadectw zebranych przez samego autora. Tym, co nadaje równowagę temu, jak to w przedmowie ujmuje ks. Karol Stehlin FSSPX, dziełu, jest siła argumentów i ilość źródeł, dokumentów i przypisów, jakie podaje autor. Jest ona wystarczająca, aby zbić każdy możliwy atak ze strony katolickich progresistów, którym z pewnością ta pozycja nie przypadnie do gustu. Książka Daviesa ma ponad 500 stron przez co staje się jednym z najobszerniejszych opracowań krytycznych Novus Ordo Missae i tego, co go otacza, w języku polskim. Książkę zamyka szereg dodatków w postaci fragmentów lub całości niektórych dokumentów, do których odwołuje się autor.
Książka Davies’a nie powtarza informacji zawartych w bardziej szczegółowych i krótszych opracowaniach jak: O Komunii na rękę i podobnych nadużyciach czy Liturgiczne bomby zegarowe. Jest ona czymś co spina pozostałe pozycje w jedną całość. Przeczytanie ich wszystkich gruntuje wiedzę i pozwala poruszać się po tematach tak trudnych i zawiłych jak historia Nowej Mszy bez zadyszki powodowanej brakiem znajomości faktów czy niedostatkiem argumentacji. Nowa Msza papieża Pawła nie jest żadną rewolucją – tradycjonaliści z pewnością znali już skądinąd wiele z wydarzeń opisanych przez Daviesa. Ale przynajmniej wierni tradycji z Polski nie mieli dotąd wykładu tak wielu ważnych tematów w jednej pozycji i to tak dobrze uargumentowanej i solidnie popartej dokumentami. Komunia na rękę, ołtarz i stół, łacina i języki narodowe w liturgii, kim był abp Bugnini, jaki był tak naprawdę wpływ obserwatorów protestanckich na kształt Nowej Mszy oraz czy kard. Ottaviani rzeczywiście dał się przekonać do NOM przemowami Pawła VI – to tylko niektóre z tematów, które podejmuje Nowa Msza papieża Pawła. Mogę bez cienia wątpliwości zapewnić, że książka Michaela Davies’a zaskoczy i wzbogaci o nową wiedzę nawet tych, którym się wydaje, że o kontrowersjach związanych z wprowadzeniem Nowej Mszy przeczytali już wszystko. Lektura obowiązkowa dla każdego tradycjonalisty.
Wydawnictwo Te Deum
Ilość stron: 518
Cena: 65zł
Karol Kilijanek
Kategoria: Karol Kilijanek, Recenzje