banner ad

John L. Allen: Globalna wojna z chrześcijanami

| 19 kwietnia 2015 | 0 Komentarzy

wojna z chrzescijanstwemCo roku organizacja Open Doors publikuje indeks 50 państw na świecie, w których chrześcijanie są poddawani represjom i prześladowani. Listę otwierają kraje najmniej przychylne dla wyznawców Chrystusa: Korea Północna, Somalia, Irak, Syria czy Afganistan. Według szacunków organizacji Open Doors prześladowania mogą dotykać nawet 100 milionów osób, przy czym tendencja jest wzrostowa. Papieska organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie podaję z kolei liczbę dwukrotnie wyższą. Według niej ponad 200 milionów chrześcijan może być prześladowanych z powodu swojej przynależności religijnej. Może więc dziwić, że jest to rzadko poruszany temat. W Polsce publikacje na ten temat są rzadkie. W mediach z kolei jest to kwestia o dość niskim priorytecie, poruszana głównie przez pryzmat wojny na Bliskim Wschodzie czy pojedynczych ataków terrorystycznych. Z wielkim zaciekawieniem przyjąłem więc informację, że przetłumaczone na język polski zostanie dzieło Johna L. Allena Globalna Wojna z chrześcijanami.

 

John L. Allen Jr. jest dziennikarzem specjalizującym się w sprawach Kościoła katolickiego. Współpracuje m.in. z portalem Crux czy stacją CNN. Jest również korespondentem National Catholic Reporter. Napisał jak dotąd kilka książek, w tym większość została wydana w języku polskim (m.in. publikacje odnośnie Opus Dei czy biografie Benedykta XVI). Jego najnowsza książka, wspomniana wcześniej Globalna Wojna z chrześcijanami jest próbą przedstawienia sytuacji wierzących na świecie. Autor od samego początku przedstawia sprawę jasno, to nie jest praca naukowa. Jest to raczej pewnego rodzaju „dziennikarskie śledztwo”. Próba zwrócenia uwagi na problemy z jakimi muszą walczyć dzisiejsi wyznawcy Chrystusa. Jak piszę sam autor wojna z chrześcijanami pozostaje najpilniej strzeżonym sekretem świata.

 

Książka podzielona jest na trzy części. Poprzedzone są wstępem, w którym autor analizuje jak w jego mniemaniu powinno się rozumieć kwestie wojny z chrześcijanami. W pierwszej części zarysowuje on problemy jakie pojawiają się na konkretnych kontynentach. Autor opisuje ogólny zarys sytuacji w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej czy Bliskim Wschodzie. Zawsze również rozbija na czynniki pierwsze sytuacje w konkretnych państwach. Posiłkuje się wieloma przykładami, niekiedy makabrycznymi, które doskonale ilustrują tragedie od Afganistanu,Iraku po azjatycką Sri Lankę. Druga część to rozprawa autora z „mitami”. Analizuje błędne w jego mniemaniu opinie takie jak ta, że prześladowania chrześcijan dzieją się tylko w państwach islamskich, gdzie chrześcijanie stanowią znaczną „mniejszość”. W trzeciej części z kolei, opisuje skutki polityczne i społeczne dyskryminacji wyznawców Chrystusa na świecie.

 

Książka jest napisana z dużą szczegółowością. Autor posiłkuje się dziesiątkami badań, statystyk, opinii czy prac naukowych. Kreuje tez własne tezy, a jego rozważania często są zarazem próbą szukania rozwiązania. W mojej skromnej opinii nie są one jednak zbyt dokładne ani innowacyjne. Często zbyt idealistyczne, zaledwie „muskają” problem. Najważniejsza jest sama próba autora, którego książka jest ważnym głosem w celu zauważenia problemu prześladowań chrześcijan na świecie.

 

Niestety, byłbym niesprawiedliwy, gdybym opisywał dzieło Johna L. Allena tylko w samych superlatywach. Przeszkadzały mi przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze, autor nie stosuje przypisów. Stara się zawsze w tekście zawrzeć informację skąd posiada dane lub przykłady, na których opiera swój tekst. Niestety niekiedy brak odnośników do materiałów źródłowych dla mnie był dość uciążliwy. Poza tym, kilka razy natykałem się w tekście na miejsce, w którym był brak jakiejkolwiek wzmianki o źródłach.

 

W moim odczuciu również zbyt często autor powołuje się na konkretne przykłady, zwłaszcza w pierwszej części książki. Niekiedy ich ilość jest tak duża, że zajmują (niekiedy nawet wypunktowane) znacznie więcej miejsca niż ogólna analiza sytuacji na danym obszarze. Bardziej przypomina to więc reporterski zbiór wydarzeń, niż wyselekcjonowany opis. Przy tak dużej ilości osobowych przykładów, często główny problem zostaje „przysłonięty” dziesiątkami nazwisk czy miejscowości, których i tak nie jesteśmy w stanie zapamiętać.

 

Na końcu tej krótkiej recenzji czuję się zobligowany do odpowiedzi na pytanie – czy warto przeczytać książkę Allena? Moim zdaniem tak. Jak w przedmowie opisuje sam autor, jest to jego skromny wkład w zbudowanie „chrześcijańskiego gatunku” książek, poświęconych temu przemilczanemu problemowi. Jeśli tylko potraktujemy Globalną wojnę z chrześcijanami jako pouczającą, dającą wiele przykładów i celnych spostrzeżeń książkę, będziemy zadowoleni. Nie jest to praca naukowa, lecz swego rodzaju gigantyczny reportaż, ale może być świetnym impulsem i przykładem do czegoś znacznie większego i obszerniejszego.

 

 

Autor: John L. Allen

Tłumacz: Tomasz Mucha

Wydawnictwo: WAM

Oprawa: twarda

Stron: ok. 356.

Cena: ok. 49 zł.

Data wydania: 2015-02-16

 

Adam Buciński

 

Kategoria: Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *