banner ad

Goździk: Odbudowa Królestwa Rumunii ponownie w debacie publicznej

| 19 listopada 2021 | 0 Komentarzy

 

17 listopada br. Cristian Diaconescu, przewodniczący Partii Ludowej (PMP) i były minister spraw zagranicznych, udzielił rumuńskiemu wydaniu Newsweeka wywiadu, w którym otwarcie zadeklarował, że jego partia opowiada się za zmianą ustrojową na rzecz konstytucyjnej monarchii. Przekonuje, że nie jest to polityczna zagrywka, ale rozwiązanie podyktowane względami praktycznymi. Monarchia konstytucyjna ma zapewnić silny parlament, mogący wspierać rząd o znacznych uprawnieniach. Przewodniczący powołuje się na przykład Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, stanowiących w jego opinii dowód funkcjonalności monarchii w państwach o tradycjach demokratycznych i z wydajnymi gospodarkami.

Zdaniem Diaconescu, którego partia zajęła czwarte miejsce w wyborach lokalnych, a ponadto posiada dwóch reprezentantów w Parlamencie Europejskim, społeczne poparcie dla idei monarchii może znacząco wzrosnąć, jeśli użyteczność tej instytucji zostanie wyjaśniona Rumunom, często nadal tkwiącym w zakłamanej retoryce sprzed 1990 r. Nie wskazuje, kto powinien zasiąść na tronie i uważa, że kwestie tą powinien rozstrzygnąć parlament. Z całą pewnością jest mu znany konflikt między księżną Małgorzatą, a jej bratankiem – ten ostatni był przez króla Michała I szykowany na następcę trony, jednak u kresu życia monarcha zreformował statut dynastii i w niejasnych okolicznościach pozbawił wnuka tytułu oraz innych przywilejów. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule (1).

Także w innych partiach rumuńskich odnaleźć można zwolenników monarchii, choć nie wszyscy, ze względów wizerunkowych, chętnie obnoszą się z takimi zapatrywaniami. Zwolennicy tronu występują w, najstarszej w kraju, Partii Narodowo-Liberalnej, założonej w 1875 r. Być może najsłynniejszym z nich jest Daniel Gheorge, historyk cieszący się opinią "obyczajowego radykała", zdaniem którego: "jedyną szansą na godność, moralność i normalność, a także ciągłość i stabilność dla Rumunii, jest powrót do monarchii". W swej wypowiedzi wspomina króla Michała I, który od powrotu z wygnania w 1989 r., aż do śmierci w roku 2017, stanowił dla wszystkich Rumunów wzór przyzwoitości, patriotyzmu i poświęcenia.

Na dzień 17 listopada przypadł także Królewski Wieczór Korpusu Dyplomatycznego – doroczna uroczystość, korzeniami sięgająca XIX i panowania Karola I (Hohenzollern-Sigmaringen), a reaktywowana przez króla Michała I. Kustosz Korony Rumunii, w obecności męża, księcia Radu, nuncjusza apostolskiego i innych znamienitych gości, wygłosiła podczas uroczystości przemowę, której wybrane fragmenty prezentujemy poniżej:

"Oczywiście mam świadomość, że polityczne spory stanowią istotę demokracji. Wiem także, że komuś takiemu jak ja [bezstronnemu] łatwo jest apelować o narodową jedność. Tego wieczoru chciałabym jednak zaapelować o krajową odpowiedzialność. Nie możemy oczekiwać, że bliscy partnerzy będą nas traktować poważnie, jeśli miesiącami funkcjonujemy bez rządu, a ministrowie nieustannie rotują. Nie możemy oczekiwać, że wyborcy nagle odwrócą się od populistycznych polityków, skoro inni nie oferują żadnych alternatyw. Dysponujemy żywym, utalentowanym i kompetentnym sektorem prywatnym. Nie spodziewajmy się jednak powrotu do silnego wzrostu gospodarczego – którego nasz naród rozpaczliwie potrzebuje – jeśli działalność naszych polityków i urzędników ogranicza się do gabinetowych kłótni".

"Nie możemy uciekać od zmiany konstytucji: nasi kluczowi partnerzy europejscy nie tylko debatują, ale także regularnie wprowadzają konstytucyjne poprawki. Nie możemy też ustawać w żądaniu by nasi politycy byli nieprzekupni i by działali w poczuciu odpowiedzialności narodowej. Nie jest to zaledwie dążenie do ideału – jest to bezwzględny wymóg. Albowiem, jak dobitnie przypomniała nam pandemia, nieskuteczna administracja dosłownie kosztuje nas życie".

Księżna Małgorzata wraz z mężem oficjalnie i legalnie realizuje na rzecz Rumunii zadania o charakterze dyplomatycznym, reprezentacyjnym i ceremonialnym. Dlatego też mowa została napisana w sposób niekontrowersyjny, gładki i grzeczny, jednak zagłębiając się w tekst możemy dostrzec nutkę monarszej wyniosłości. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fragment, w którym Kustosz Korony odniosła się do dziedzictwa ojca: "Król Michał wiódł żywot, w którym nigdy nie chadzał na kompromisy dotyczące drogich mu zasad, ale też nigdy nie postrzegał żadnego obowiązku jako niegodnego [jego randze], jeśli tylko mogłoby to pomóc narodowi. Jestem zdecydowana podążać jego śladem".

Z jednej strony córka uwielbianego króla Michała I wyraża gotowość, objęcia tronu, ale z drugiej – nie naciska na to, ciesząc się statusem niewiele odbiegającym od potencjalnego statusu monarchini Rumunii. Zastanawia jednak zadawniona niechęć do wspomnianego wyżej bratanka, którego status jako członka rodziny królewskiej mogłaby przywrócić za pomocą jednego podpisu. Czy obawia się konkurencji popularnego wśród monarchistów młodzieńca, widząc na horyzoncie szansę na oficjalne podniesienie obalonego królestwa?

Autor: Tomasz Goździk, 19 XII 2021 r.

 

(1) https://www.facebook.com/MyReakcja/posts/3034547523535058

 

Źródła:

https://newsweek.ro/politica/video-cristian-diaconescu-pmp-sustine-introducerea-monarhiei-constitutionale-in-romania?fbclid=IwAR1eEOMHe7o5OdeXmDUx6L_w8RQi7XrVYfjYKv6YJUmwmqDeme2oEYPJQU4 – Wywiad udzielony przez C. Diaconescu.

https://www.romaniatv.net/principesa-margareta-custodele-coroanei-intervine-in-scandalul-politic-nu-putem-sta-luni-de-zile-fara-guvern_5986363.html?fbclid=IwAR2CBoU6K6jim40YHb6GvDRpgCCMfd2uV14DsoJ3-pC0og47LzhuvjMPoRk – Przemowa księżnej Małgorzaty.

https://www.facebook.com/groups/monarchiste/posts/10159038079114902/ Angielski przekład całej przemowy księżnej Małgorzaty na stronie Frederica de Natala.

https://romanialibera.ro/la-zi/s-a-gasit-cea-mai-buna-republica-parlamentara-monarhia-constitutionala/?fbclid=IwAR1JrWmbm9kUztFPkwuO8JoJe_JtqCnbLcQXTuOtQIqLfFtxDIJ8R1WYGvo – Wypowiedź Daniela Gheorge.

https://romanialibera.ro/special/ms-margareta-cere-responsabilitate-si-dialog-pentru-a-trece-peste-obstacole/?fbclid=IwAR06ZpwQghHxEx8hZ69Ei76HaEkndgzbp3HxvlcvKOsd_YmkHs4PjEkFBw4

https://www.monarchiesetdynastiesdumonde.com/pages/actualites-des-monarchies-du-monde/europe/roumanie/la-princesse-margareta-appelle-a-un-changement-de-constitution.html?fbclid=IwAR2Hl47fCwJ8JVtPnWpagFW7IAkAx8flYUZLBdlfhZG1SBGU0azRufFn7Wo

Tags: , ,

Kategoria: Tomasz Goździk, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *