banner ad

Goździk: Dynastyczny mariaż w Rosji – konteksty, kontrowersje, szczegóły

| 19 września 2021 | 0 Komentarzy

 

Za mniej niż dwa tygodnie w Sankt Petersburgu dojdzie do pierwszego mariażu następcy cesarskiego tronu na terenie Rosji od czasu tragicznych w skutkach wydarzeń roku 1917. Osobom zainteresowanym przygotowaniami dają się we znak nastroje, do jakich przyzwyczaiły nas huczne uroczystości na uzurpatorskim dworze brytyjskim, a wszelkie szczegóły są szeroko komentowane we wtajemniczonych kręgach.

Diabeł tkwi w szczególe

Wiele uwagi poświęca się sukniom, które panna młoda na siebie włoży. Zgodnie z wolą Rebeki Bettarini,  od prawosławnego chrztu – Wiktorii Romanow Bettarini, wszystkie trzy kreacje przewidziane na tą okoliczność mają oddawać hołd zarówno rosyjskim tradycjom jak i włoskiemu dziedzictwu modowemu. Zaowocowało to skomplikowanym, międzynarodowym przedsięwzięciem logistycznym, obliczonym na zapewnienie  żonie następcy carskiego tronu kreacje godne rodziny (nie)panującej.

Na ceremonię cywilną przewidziano suknię zaprojektowaną przez Chiarę Boni, uszytą z jasnoniebieskiego jedwabiu, haftowaną złotą nicią we wzór w stylu Torzhok, zainspirowany folklorystycznymi wzorami Khokhloma. Kolor niebieski nawiązuje do wstęgi Cesarskiego Zakonu św. Andrzeja, utworzonego przez cara Piotra I w 1698 r. Jako następna zostanie wykorzystana kreacja domu Gattinolli by Marwan, którą córka dyplomaty włoży na powitalne przyjęcie koktajlowe, uszyta z czarnego aksamitu i tiulu. Hafty i aplikacje utrzymano w złotej tonacji, a zestawienie obydwu kolorów w rezultacie owocuje dynastycznymi barwami rodu Romanowych.

Kulminacja odzieżowego szaleństwa nastąpi podczas religijnej ceremonii, do której panna młoda przystąpi w kreacji Reem Acra, projektantki cenionej wśród hollywoodzkich gwiazdeczek. Wiktoria Romanow docenia w jej pracach sposób szycia, który w jej opinii przywodzi na myśl rozwiązania architektoniczne. Kreacja uszyta z włoskiego jedwabiu Mikado ma nawiązywać do klasycznych sukien ślubnych z lat 60.; w formie jest stonowana, elegancka i wyrafinowana. Jej dopełnienie stanowi 6-metrowy tren z pracowni Eliny Samariny, wyhaftowany w wyżej wspomnianym stylu Torzhok. Samarina uchodzi za znakomitą interpretatorkę rosyjskich tradycji hafciarskich, a w swym rzemiośle potrafi osiągnąć kunszt godny rodziny carskiej. Projekt na potrzeby Romanowych ma stanowić pomost między tradycją, a nowoczesnością, dlatego projektantka wpadła na pomysł wyhaftowania herbu z dwugłowym orłem, co pochłonęło aż 5 tygodni wytężonych wysiłków. Zaznacza się, że uszycie sukni w międzynarodowej kooperacji wygenerowało znaczące trudności natury logistycznej, zwłaszcza w czasach komplikacji natury medycznej.  Warto ponadto  zwrócić uwagę na kreacje druhen, które zostały ręcznie uszyte z żółtego aksamitu przez zakonnice z moskiewskiego klasztoru Danilov. Głowy dwóch córek kuzynki panny młodej zdobić będzie tradycyjne nakrycie znane jako kokoshnik [1].

Nobliwi goście

Coraz większe zainteresowanie budzi lista gości zaproszonych na uroczystość. Wiadomo o kilku reprezentantach rządu, dyplomacji, duchowieństwa prawosławnego i innych wyznań, a także o przedstawicielach rosyjskiej arystokracji, skupionej w Związku Szlachty Rosyjskiej, uznającym oficjalnie prawa WX Marii i WX Jerzego. Swoją reprezentacje będą miały także rody Hohenzollernów, Habsburgów Lotaryńskich oraz Bourbonów. We własnej osobie stawi się do iure król Portugalii, prawowity władca Albanii, Leka Zogu, a także liczni przedstawiciele uzurpatorskich domów panujących i europejskiej arystokracji wraz z Joachimem Muratem, napoleońskim xięciem zaprzyjaźnionym z panem młodym [2].

Uzurpacja?

Rzecz jasna entuzjazm dla cesarskiego ożenku nie jest podzielany wśród wszystkich monarchistów i arystokratów Rosyjskich, od dziesięcioleci pogrążonych w waśniach i zróżnicowanej interpretacji praw dynastycznych zniszczonej monarchii. W maju br. sprawa trafiła do samego Włodzimierza Putina, do którego przeciwnicy WX Marii i jej syna wystosowali list otwarty, który następnie starannie wypunktował Aleksander Zakatov stojący na czele Kancelarii Domu Cesarskiego. Więcej o tej sprawie przeczytać można w osobnym artykule załączonym poniżej [3].

Spotkanie z patriarchą Cyrylem

12 września WX Jerzy i WX Wiktoria przybyli do Sankt Petersburga korzystając z zaproszenia patriarchy Cyryla. Odprawiono nabożeństwo koncelebrowane przez znaczące persony prawosławia, reprezentujące klasztory Sankt Petersburga i Moskwy.  Wśród zgromadzonych wiernych znaleźli się przedstawiciele Kremla, władz lokalnych, a nawet burmistrz serbskiego Belgradu. Liturgię zwieńczono procesją na placu przed Ławrą Aleksandra Newskiego. Tego samego dnia para wzięła udział w przyjęciu wydanym na jej cześć przez zwierzchnika metropolii petersburskiej. Patriarcha Cyryl zaszczycił Romanowych rozmową, a Rebeca Bettarini została mu oficjalnie przedstawiona. Para następnie udała się na nabożeństwo do Katedry Marynarki Wojennej, gdzie osobiście podziękowała xięciu V. N. Swirskiemu-Zhimirowi za zasługi dla Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Te z pozoru mało znaczące fakty pokazują, jak bliskie są związki dynastii Romanowych z kręgami prawosławnymi, które oficjalnie uznają prawa WX Marii i jej syna, a także rządowymi, jako że pewne poszlaki wskazują na ciepły stosunek Włodzimierza Putina do członków dynastii niegdyś panującej [4].

Niecodzienna uroczystość

Warto mieć na uwadze dość niezwykły kontekst nadchodzącego wydarzenia – 104 lata po tragicznej w skutkach rewolucji, która zmiotła carat, w zmieniającej się Rosji, która poszukuje swojej tożsamości lawirując między dziedzictwem carskim i komunistycznym, ślub dynasty, cieszącego się poparciem Cerkwi i sympatią Kremla, podniesiony został do rangi niemal państwowej, zyskując oficjalny status. W kraju, w którym sympatie monarchistyczne wzrastają wraz z chęcią poczucia przynależności, może to stanowić zwiastun strategii władz. Niejednokrotnie plotkowano o nadaniu rodowi (nie)panującemu oficjalnego statusu "żywego pomnika narodowego" na potrzeby funkcji reprezentacyjnych i dyplomatycznych, podobnie jak ma to miejsce w Rumunii. Powróciwszy z tułaczki Romanowowie mieliby odzyskać część rezydencji, które ułatwiłyby reprezentowanie kraju na jego terenie i w skali międzynarodowej. Możemy oczekiwać "pompy", z jaką kojarzymy wyłącznie hanowerskich uzurpatorów, a wydarzenie skalą może znacznie przewyższyć mariaże innych prawowitych monarchów i ich następców. Godny uwagi jest także fakt, że idea monarchiczna cieszy się znaczną estymą wśród młodych Rosjan, na co w swoim artykule zwraca uwagę francuski dziennikarz monarchistyczny, Frederic de Natal [5].

Tomasz Goździk, 15.09.2021 r.

 

Źródła:

[1] http://www.russianlegitimist.org/news-blog/2021/9/12/lv6h9fipx6zo8mihboi9jnsh7vubtl?fbclid=IwAR0rw_s11Ye8qFVLfgXNyH8SAuYvoRrYx9kwJwkNbS41fTrhv8DESX5yotQ

[2] https://www.facebook.com/frederic.denatal/posts/2012487038908576

[3] https://myslkonserwatywna.pl/putin-sedzia-w-sprawie-glowy-rodu-romanowych/?fbclid=IwAR1SZ2RS68744wIoPhdVLfRcFHkc84cxi4rgU2bXCx5gio5O5Q354mVTMA8, https://www.monarchiesetdynastiesdumonde.com/pages/actualites-des-monarchies-du-monde/europe/russie/fronde-de-la-noblesse-contre-le-prochain-mariage-imperial-russe.html?fbclid=IwAR1GewPKjoRfCUEzmRVdFo-RuD0a1-Qn916H0Jn2aQkwvnzUyT_PKOUy73c, https://russianmind.com/my-nizhepodpisavshiesya/?fbclid=IwAR384BiT5dwIjJTBg32b0X0adj1U_m5vl1O9Z-3bmJW0D-VP_lqrQ4fXC_U

[4] http://www.dobrieludi.com/articles/2454/?fbclid=IwAR3WNDYsooE2MLNCEt8oL5pVwhV8BJmriMJW_cRLmX56iC7lybstmderogM

[5] https://www.monarchiesetdynastiesdumonde.com/pages/actualites-des-monarchies-du-monde/europe/russie/pour-la-jeunesse-russe-la-monarchie-est-evidente.html?fbclid=IwAR3UKVGPxGedqC3_WPi3hFc4pNFtiu0_OTHqq2poTPLzHd_fB3K0uoHUAVQ

Tags: ,

Kategoria: Społeczeństwo, Tomasz Goździk, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *