Carewicz Gieorgij Michajłowicz: „Monarchia to nie dekoracja, ani nie dyktatura”
Monarchia to nie jest dekoracja, ani też dyktatura, wbrew przesądom. To państwo jako rodzina, której głową jest władca lub władczyni. Nie jest wykluczone, że przyjdzie czas na wskrzeszenie monarchii w Rosji. Tak uważa JW carewicz Gieorgij Michajłowicz, Wielki Książę i następca tronu Rosji.
Zdaniem Księcia, w Rosji silna jest "mentalność monarchiczna", ale jeszcze daleko do pełnego zrozumienia idei. – Dla wielu monarchia jest tożsama z dyktaturą. Inni widzą w niej piękną dekorację. A monarchia to ani to, ani tamto. Monarchia to państwo – rodzina, z matką lub ojcem jako głową rodziny – tłumaczy Wielki Książę. Monarchia ma głębsze korzenie historyczne, jednocześnie będąc systemem w pełni zdolnym do ewolucji i modernizacji. Jego zdaniem, jeszcze nie nastał czas dla monarchii, ale mogą jeszcze pojawić się przesłanki ku jej przywróceniu. Historia toczy się spiralą. Niewykluczone, że w Rosji będzie kiedyś potrzeba ustanowienia dziedzicznej monarchii legitymistycznej, która będzie dobrze służyć krajowi.
Pozostaje jeszcze pytanie o kontynuację współczesnego Domu Romanowych. W Europie Zachodniej domy królewskie zaakceptowały już właściwie małżeństwa morganatyczne, vide Monako, Wielka Brytania… A jak jest w rosyjskiej rodzinie carskiej? Tu obowiązują prawa bardziej surowe i nie można ich łamać. Z drugiej strony – tłumaczy Książę – w nowych warunkach historycznych niezbędne jest modyfikowanie, "redagowanie" starych praw. W Domu Romanowych potrzebna jest do tego wola głowy Domu oraz błogosławieństwo Cerkwi. – Wszystko jest możliwe, ale za wcześnie, żeby o tym mówić – ucina dyskusję Książę. Jak przyznaje, jego kuzyni nie martwią się ograniczeniami wynikającymi z monarszego prawa i dobierają sobie żony według uznania. – Bo cała rzecz w tym – uważa Książę – by małżonkowie darzyli się wzajemnie miłością i szacunkiem, oraz by "druga połowa" rozumiała sens misji, jaką ma urzędujący władca czy też następca tronu, i była mu wsparciem. Nie można wykluczyć szczęścia w małżeństwie monarchy i prostej kobiety. W historii Domu Romanowych zapisało się małżeństwo Piotra Wielkiego i Katarzyny I de domo Skowrońskiej, dziewczyzny z nizin społecznych. Od tego małżeństwa pochodzą wszyscy żyjący obecnie Romanowowie.
imperialhouse.ru/ AS
Powrót cara z dynastii Romanowych? Nie jesteśmy zdziwieni.
Kategoria: Wiadomości
Wasze Impieratorskoje Wieliczestwo.
Żełajem Wam Zdarowja i udaczi.