banner ad

Dziąbor: Fundamenty

| 21 czerwca 2017 | 1 Komentarz

Cofnijmy się parę lat wstecz i zastanówmy się gdzie znajdujemy się teraz. Sokrates postrzegał wiedzę jako lekarstwo na ignorancję w czlowieku. Twierdził, że każdy od urodzenia ma w sobie wiedzę wrodzoną tylko nie zawsze potrafi ją sobie uswiadomić. Dla Nas dziś brzmi to najzwyczajniej bez sensu, choć jakiejś logiki doszukiwać mozna by się było w tym twierdzeniu. Docierając jednak do logiki, nie można nie wspomnieć o Platonie, który to zaś podkreslał, że istotą naukowego poznania jest właśnie logika. Logiczna spójność twierdzeń składajacych się na cały system wiedzy.

Pytanie po co ten wstęp. Właśnie po to by podkreślić rolę tych dwóch czynników, które są elementarne w pojmowaniu. Tymi też względami powinna się kierować polityka. Wiedzą i logiką. Trzecim zaś filarem powinna być i pozostać etyka. Etyka jest totalna, obowiazuje i powinna obowiązywać wszędzie. My w tym zakresie powinniśmy skupić się na zasadzach cywilizacji łacińskiej. Tak jak prawo nie musi być zgodne z wolą większości, czy mniejszości, musi być zgodne z kodeksem moralnym. O tym co dobre co źle nie decyduję prawo o tym decyduje etyka. Prawo powinno być zatem tylko narzędziem. Takich narzędzi do regulacji norm życia jest więcej. Cała polityka na tym polega, na normalizacji.

W tym momencie trzeba będzie się zastanowić nad podstawowymi zagadnieniami, których tym razem rozwijać nie będę. Nakreślę jednak jakie tematy poruszać będę : Wolność, Państwo, Naród, Historia, Geopolityka. Wszystko łączy się ze sobą w naturalny sposób, każde jednak z tych zagadnień jest na tyle ważne, że zasługuje na osobne rozpatrzenie.

 

Agnieszka Dziąbor

 

Kategoria: Myśl, Polityka, Publicystyka

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Krzysztof Z. pisze:

    Do ze byloby, jakby ktos jednak czuwal nad poziomem literackim zamieszczanych tu tekstow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *