banner ad

Chiny ostrzegają USA i ponaglają w sprawie budżetu!

| 8 października 2013 | 0 Komentarzy

chinyJuż drugi tydzień trwa polityczny impas dotyczący budżetu Stanów Zjednoczonych, którego rezultatem jest wstrzymanie prac części administracji publicznej. Wszytko to dzieje się w obliczu zbliżającego się terminu podwyższenia limitu amerykańskiego zadłużenia, dzięki któremu Stany Zjednoczone będą mogły na bieżąco spłacać swoje zobowiązania względem obecnych wierzycieli i nie popaść w jeszcze większe tarapaty finansowe. Amerykański rząd może mieć problemy min. ze spłatą odsetek od obligacji rządowych będących w posiadaniu Chin.

Obawy co do terminowego uregulowania należności zgłosił już chiński vice-minister finansów, Zhu Guangyao, ostrzegając amerykańskich polityków, że czas na podwyższenie limitu – kończący się 17 października – ucieka. Guangyao stwierdził, że Stany Zjednoczone muszą działać szybko aby skutecznie chronić chińskie inwestycje w tym kraju, których wartość wynosi ponad 1 bilion dolarów. Podkreślił, że Stany Zjednoczone są za nie odpowiedzialne.  

Amerykańscy politycy nie są w stanie porozumieć się w sprawie budżetu. Prezydent Obama za wszelką cenę chce przeforsować swoją reformę służby zdrowia, czemu sprzeciwia się zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów. Brak consensu przekroczył wyznaczony przez prawo termin, co oznacza, że część administracji publicznej zostaje zamknięta do czasu rozwiązania problemu. 

http://www.voanews.com/content/no-end-in-sight-to-us-government-shutdown/1764463.html

cs

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *