banner ad

Francja: redakcja nie chce debaty o eutanazji w dziale nekrologów. Będzie mieć kłopoty?

| 18 sierpnia 2014 | 0 Komentarzy

goyaDziennik "Ouest-France" odmówił zamieszczenia wśród nekrologów tekstu zawierającego stwierdzenie o "przymusie migracji dla godnej śmierci". Rodzina eutanazjowanej osoby jest oburzona. Prezes organizacji  Association pour le Droit de Mourir dans la Dignité (Stowarzyszenie dla Prawa do Godnej Śmierci), Jean-Luc Roméro, zarzuca redakcji dyskryminację i cenzurę.

Oto treść ogłoszenia, jakie chciał zamieścić w "Ouest-France"  mąż wiceprezeski tego stowarzyszenia, która zdecydowała się na eutanazję, będąc w terminalnej fazie choroby nowotworowej: "Alain Siouville – mąż, i Françoise Boucheton – siostra pragną zawiadomić o śmierci Nicole Boucheton, wiceprezeski ADMD, w wieku 64 lat zmuszonej do udania się do Szwajcarii, kraju uznającego wartości humanistyczne, by tam umrzeć zgodnie ze swoja wolą 7 sierpnia 2014".

Redakcja odmówiła, tłumacząc, że dział nekrologów ma "pozostać neutralny politycznie" i jego treść nie ma wywoływać debat. Zaproponowała korektę, w ramach której rodzina Boucheton miałaby usunąć fragment o "przymusie" i "wartościach humanistycznych", którymi kieruje się Szwajcaria, a których nie przestrzega się – jak to sugeruje treść – we Francji. (Redakcja, która niedawno publikowała artykuł zawierający fragmenty listu pożegnalnego Boucheton, deklaruje, że jest otwarta na debatę o śmierci na życzenie, ale nie w dziale nekrologów). Rodzina odmówiła przyjęcia tych warunków: "Wszystko albo nic".

Prezes ADMD ocenił, że decyzja redakcji to cenzura i dyskryminacja. Liczy na pomoc prawników. We wspomnianym liście pożegnalnym Nicole Boucheton skarży się, że obecny prezydent Francji nie wypełnił swoich przedwyborczych obietnic o przedstawieniu konkretnych propozycji "pomocy medycznej" dla osób, które przeżywają niewyobrażalne cierpienia i pragną umrzeć na życzenie, "godnie". Liczy, że jej jednostkowy przypadek będzie sygnałem do wspólnej walki o wspomniane prawo.

"Le Figaro"

AS

Tags: ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *