banner ad

Uzurpator-modernizator

| 7 lipca 2020 | 1 Komentarz

Hanowerski xiążę Karol, znany powszechnie jako następca tronu tzw. Zjednoczonego Królestwa, po raz kolejny zapowiedział, że po objęciu korony (o ile tego momentu dożyje) "zmodernizuje monarchię". Inspiracje czerpie z państw skandynawskich, krajów Beneluksu i z Hiszpanii. Mówi się o zmniejszeniu, tudzież zniesieniu przywilejów, redukcji dworskich etatów, czy nawet o uczynieniu z pałacu Buckingham, symbolu monarchii, hotelu (sic!). Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się przed kilku laty, gdy media wszczęły spekulację o rychłej abdykacji sędziwej uzurpatorki.

Zważywszy na znikomy koszt, jaki podatnik brytyjski ponosi utrzymując fasadową monarchię (mówi się o kwocie poniżej 1 funta per capita; ponadto monarchia jest przecież dobrze prosperującym przedsiębiorstwem), a także na utrzymującą się, stosunkowo wysoką popularność instytucji, rodzi się pytanie – po co?

Mości Xiążę, pragnąc cięć i redukcji, niechaj zacznie od redukcji skandali i wynaturzeń, które od dziesięcioleci trawią familię Windsorów (wł. Saxe Koburg und Gotha). To nie splendor stanowi problem, a moralna atrofia i służenie złym przykładem wśród poddanych. By dalej pchać wóz z tym cyrkiem koła należy konserwować, a nie kolejno odkręcać i podziwiać jak się chwieje. Złote karety, niezrozumiałe ceremonie i służba w liberiach to ostatnie co im pozostało.

Tymczasem prawowity monarcha Anglii, Szkocji i Irlandii Franciszek II z rodu Wittelsbachów, będący zarazem królem Bawarii, spędza spokojną radość w rodzinnych stronach, z dala od skandali i zepsucia. W Bawarii po dziś dzień nazwisko Wittelsbach wywołuje miłe skojarzenia, a sam monarcha cieszy się powszechnym szacunkiem. Niechaj Windsorowie biorą go za wzór.

 

Autor: Tomasz Goździk

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. Remus pisze:

    Niech żyje Franciszek II,Król Bawarii,Palatyn Reński i prawowity władca Trzech Królestw! Niech żyją katolickie Anglia,Szkocja i Irlandia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *