banner ad

Estonia: niesłychane bluźnierstwo w Muzeum Narodowym!

| 16 października 2016 | 3 komentarze

14695518_1503754419641423_7282898195707373595_nCo by się stało, gdyby jakiś mierny artysta stworzył przedmiot o zerowej wartości artystycznej, którego głównym przesłaniem było by zachęcenie do kopnięcia (dosłownie) figury Mahometa lub wizerunku jakiegoś współczesnego guru ideologii gender? Co więcej – przedmiot ów pojawił by się na wystawie jakiegoś ważnego muzeum? Prawdopodobnie wszystkie media prześcigały by się w wyrażeniu oburzenia, dyrektor placówki natychmiast musiał by podać się do dymisji, a wystawę zdemontowano by tego samego dnia.

Tymczasem w otwartym dwa tygodnie temu estońskim muzeum narodowym wystawiono bluźnierczą instalację wirtualną, której jedynym celem jest zachęcenie odwiedzających do kopania niemal naturalnej wielkości wizerunku Matki Najświętszej. Po każdym kopnięciu w specjalnie wyznaczone miejsce stworzono wrażenie rozpadania się wizerunku na kawałki, a na ekranie pojawia się napis "reformacja".

Instalację tę skrytykowało wiele kół politycznych i religijnych. Przewodniczący rządzącej frakcji parlamentarnej, Priit Sibul, stwierdził, że podobne znieważanie symboli religijnych było domeną czasów sowieckich, ale nawet wówczas nikt nie czynił tego publicznie.

Co ciekawe: większość osób wydających oświadczenia nawołujące do likwidacji przedmiotowego obiektu nie tyle nawołuje do poszanowania uczuć religijnych, co obawia się rozdrażnienia mieszkających w Estonii Rosjan – jak zawsze tradycyjnie prawosławnych.

(MM)

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (3)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. ks. Adam pisze:

  A cóż tu można napisać? Serce się kraje, a pięści zaciskają. Ale pozostaje nam wiara, że juz niedlugo…U mnie na wsi się mówiło, że w chwili umierania zwierzę najbardziej gryzie. Szatan wie, że jego dni są policzone.

  Amen . Przyjdż Panie Jezu. Maranatha

 2. AZ pisze:

  "podobne znieważanie symboli religijnych było domeną czasów sowieckich"
  nie tylko, czasy Lutra także odznaczały się podobnym barbarzyństwem

 3. AS pisze:

  A moja pierwsza myśl jest taka: "Oni pokazali prawdę o reformacji… Jej niszczycielstwo i bezkrytyczne demolowanie wszystkiego, co katolickie… "

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *