banner ad

Prof. Bartyzel: Tak bardzo obcy

| 26 lipca 2018 | 3 komentarze

Idą czasy (w niektórych krajach już nadeszły), w których my, chrześcijanie, będziemy jak paganes u schyłku starożytności, kiedy triumfowało chrześcijaństwo: pogardzani, wyszydzeni, wykluczeni. Będziemy tak o b c y, tak b a r d z o o b c y światu, jak ów anonimowy podmiot liryczny wiersza Kawafisa "Miris. Aleksandria 340 po Chr.", który widząc przygotowania do pogrzebu swojego niespodziewanie zmarłego chrześcijańskiego przyjaciela i towarzysza zabaw, zaczyna odczuwać, że jest w domu chrześcijan obcy i musi z niego szybko wybiec na ulicę zanim ich chrześcijańskość go zagarnie i przemieni jego wspomnienie Mirisa.

Umysły powierzchowne mogłyby w tym upatrywać późny odwet "starych bogów" na Bogu chrześcijan, ale to nieprawda. Świat, w który wchodzimy, nie jest recydywą pogaństwa, chociaż często można spotkać takie mętne i niemądre opinie. To świat, który – jak jego ważni fundatorzy: Feuerbach i Marks – nienawidzi wszystkich bogów poza ubóstwionym człowiekiem; świat, o którym tak celnie napisał papież Pius XI w "Divini Redemptoris", że „po raz pierwszy w dziejach ludzkości jesteśmy świadkami starannie i planowo przygotowanego buntu przeciw ››wszystkiemu, co zowią Bogiem‹‹ (2 Tes 2,4). WSZYSTKIEMU, a więc także tym wszystkim prefiguracjom Boga prawdziwego, które zdolne były sobie wytworzyć (a może zachować z pierwotnego Objawienia) religie starożytne.

Wrogowie Chrystusa, którzy są liczni jak piasek morski, coraz bardziej liczni, lubią przypominać okrutny los szlachetnej i mądrej dziewicy pogańskiej Hypatii, zamordowanej przez chrześcijański motłoch. Ale czyż Hypatią naszych czasów nie jest "seryjna recydywistka" – jak ją nazwał sędzia, a nie jakiś prostak – Mary Wagner, wtrącana raz po raz do więzienia za swój apostolat miłości?

 

Prof. Jacek Bartyzel

 

Kategoria: Jacek Bartyzel, Myśl, Publicystyka, Społeczeństwo

Komentarze (3)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

 1. syringa pisze:

  „paganes u schyłku starożytności, kiedy triumfowało chrześcijaństwo: pogardzani, wyszydzeni, wykluczeni. „

   

  COZ TO ZA BZDURA NA RZEKOMO „CHRZEŚCIJANSKIM” PORTALU!

  Prosze mi udowodnić że byli pogardzani wyszydzani!

  Wykluczeni -może tak .

  Od dawna pan „profesorze” nie jest dla mnie autorytetem.

  Teraz tylko pogrążyl się Pan do konca.

   

 2. "Paganes" to coś po hiszpańsku?

  W łacinie druga deklinacja ma końcówkę pagani :(

 3. Soplica pisze:

  Do @syringa – każdy może się zagalopować i unieść na chwilę w niezbadane światy. Myślę że profesor uległ chwilowej ekscytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *