banner ad

Papież przeprasza indian za rzekome grzechy Kościoła

| 10 lipca 2015 | 0 Komentarzy

hispanidad (1)Papież Franciszek przeprosił Indian z Ameryki Południowej za popełnione wobec nich grzechy Kościoła. „Mówię to z przykrością: w imię Boże popełniono wiele ciężkich grzechów względem tubylczych ludów Ameryki” – mówił Franciszek. „Chciałbym pokornie prosić o wybaczenie nie tylko za złe czyny Kościoła, ale także za zbrodnie wobec rdzennych mieszkańców, popełnione w czasie tak zwanej konkwisty.”

Papież stwierdził, ze nie jest pierwszym katolickim duchownym, przyznającym, że Kościół popełniał zbrodnie wobec tubylców, jednak „nigdy nie przeprosiliśmy, i dlatego teraz proszę o przebaczenie.” Słowa Ojca Świętego zostały przyjęte brawami Indian i międzynarodowych aktywistów obecnych na spotkaniu w Boliwii.

 

Komentarz: Papież Franciszek dołączył kolejne wezwanie w litanii przeprosin za rzekome grzechy Kościoła.  Może warto czasem wspomnieć o tym, co Indianie zyskali na odkryciu Nowego Świata przez Europejczyków? A jeśli już ktoś chce koniecznie mówić o sytuacjach złych, nadużyciach, dobrze byłoby postarać się o wyraźne rozróżnienia. Nie można mówić o grzechach Kościoła, gdyż ten jest święty i bez skazy. Co innego niektórzy jego niegodni i zupełnie niereprezentatywni dla reszty słudzy.

 

KK

za: Trouw.nl

Kategoria: Karol Kilijanek, Religia, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *