banner ad

Kajetan Rajski: Msza po staremu się odprawia

okladkaBenedykt XVI wydał 7 lipca 2007 roku dekret Summorum Pontificum. Dokument ten reguluje kwestie prawne odnośnie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Zastąpił on poprzednie motu proprio Ecclesia Dei. Od tego czasu dyskusja o nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, zwana potocznie mszą trydencką, nabrała jeszcze większej żywiołowości.  Kolejną cegiełkę do tych dysput i rozważań dołożył jakiś czas temu  Kajetan Rajski – autor dzieła pt. Msza po dawnemu się odprawia. Rozmowy z kapłanami. Książka wydana została dzięki Centrum Kultury i Tradycji 1683.

Wyżej wspomniane dzieło składa się z trzynastu rozmów z kapłanami. Są to przede wszystkim duchowni sprawujący posługę w Polsce – jednak nie tylko: w książce znajdziemy również "głosy" z Francji czy Ameryki Północnej. Wszystkie konwersacje mają podobny schemat, jednak zupełnie nie przeszkadza to w odbiorze. Dowiadujemy się od każdego z duchownych: jak i kiedy zainteresował się Mszą Trydencką, jakie wiążą się z tym  przeżycia i przeciwności oraz jaka jest reakcja najbliższego środowiska, wiernych i innych księży. Jedną z najbardziej interesujących kwestii jest ta, iż każdy z rozmówców  wskazywał  na młodzież i młode rodziny jako osoby najbardziej zainteresowane rytem Piusa V i najliczniej uczestniczące w przygotowaniach do niej.

Oprócz samych rozmów książkę opatrzono notami  biograficznymi duchownych oraz spisem parafii w Polsce, w których celebruje się Mszę Trydencką (wraz z niezbędnymi danymi kontaktowymi).

Książkę czyta się bardzo szybko i jest raczej lekturą „na jeden wieczór”, niż jakimś obszernym opracowaniem. Nie traktuję tego jednak jako zarzut. Wręcz przeciwnie – autor dobrze zaplanował rozłożenie tekstu. Myślę, że przy znacznie większej objętości książka mogłaby stać się nużąca i  sprawiać wrażenie powtarzalności. Minusem może być natomiast cena. Sugerowana kwota to około trzydzieści złotych. Uważam, że to dużo jak na pozycję, której właściwa część to niespełna 150 stron.

Czy książkę mogę polecić innym? Tak, zdecydowanie może być to zajmująca lektura dla wszystkich. Znajdą w niej coś dla siebie zarówno laicy, jak i księża. Dla tych pierwszych książka może być świetnym wprowadzeniem w temat nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Z kolei dla drugich, świadectwo innych duchownych może być bodźcem do dalszego, bardziej szczegółowego zainteresowania się liturgią klasyczną i jej historią.

 

Autor: Kajetan Rajski

Oprawa: miękka

Ilość stron: 178

Wydawnictwo: Wszystko Będzie Dobrze (Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683)

Data wydania: 2015

Sugerowana cena: Około 30 złotych

 

Adam Buciński

Kategoria: Recenzje, Religia, Wiara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *