banner ad

Grzegorz Górny: Armenia. Między rajem a piekłem

01c99071177f9490add873408b5cd026_XLKwiecień jest specjalnym miesiącem dla każdego Ormianina. To właśnie wtedy w Armenii obchodzi się oficjalne wspomnienie rzezi, jaka dokonała się na terenie Imperium Osmańskiego w latach 1915-1917. Szacuje się, że mogło dojść wtedy do śmierci nawet 1,5 miliona osób. Dokładnie 24 kwietnia 2015 roku minęła oficjalnie obchodzona 100 rocznica tego ludobójstwa. Te niezwykle smutne wydarzenia zainspirowały Grzegorza Górnego do napisania książki pt. „Armenia. Między rajem a piekłem”.

Autora chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Reporter, publicysta, eseista, reżyser, producent filmowy i telewizyjny, współzałożyciel kwartalnika „Fronda”. Był jego redaktorem naczelnym w latach 1994-2005 oraz 2007-2012. Jego najnowsza książka jest hołdem dla Ormian i ich niezwykłej, bardzo zawiłej historii. Chce on w ten sposób przybliżyć polskiemu czytelnikowi ten mały kraj o wielkiej, krwawej i absolutnie niesamowitej przeszłości.

Sama książka nie jest ani pracą naukową, ani  opracowaniem historycznym. To raczej krótka „opowieść” o Ormianach, która ma zachęcić czytelnika do dalszego poszukiwania. Zawiera masę tekstów, które pozwalają nam lepiej zrozumieć zarówno tragedię przed stu lat i współczesną Armenię. Znajdziemy w niej wywiady, zdjęcia, analizy i liczne nawiązania do stosunków ormiańsko-polskich. Autor w książce stara się nas przekonać, że Armenia jest krajem niezwykłym, mimo że mało popularnym na świecie. W mojej opinii, udaje Mu się to perfekcyjnie. Przyznam szczerze, że przed tą lekturą raczej mało wiedziałem o społeczności ormiańskiej. Jednak Grzegorz Górny opisuje wszystko w taki sposób, że nie stanowiło to żadnego problemu. Losy pierwszego chrześcijańskiego kraju na świecie (Armenia przyjęła chrześcijaństwo jako religię państwową już w 301 r.) przedstawione są bardzo interesująco i przystępnie.

Czy książka jest warta naszego zakupu? Zdecydowanie tak. Niestety, jest to dość krótkie opracowanie. Szkoda, że Grzegorz Górny nie pokusił się na książkę trochę obszerniejszą, gdyż po przeczytaniu pozostaje pewien niedosyt. Sam ukończyłem Armenię zaledwie w ciągu jednego dłuższego wieczoru. W mojej opinii to jedyny minus, gdyż książka skończyła się błyskawicznie. Trzeba jednak przyznać, że „Armenia. Między rajem a piekłem.” jest pozycją szalenie interesującą. Mnie prywatnie zainteresowała na tyle, że po jej lekturze zaopatrzyłem się w masę nowych, obszerniejszych opracowań. Myślę, że tak też należy postrzegać to dzieło – jako wstęp do odkrycia Ormian, ich historii i ich państwa. To pierwsza książka Grzegorza Górnego jaką miałem okazję przeczytać, ale jeśli wszystkie potrafią wzbudzić taką ciekawość, to muszę jak najszybciej nadrobić zaległości.

Autor: Grezgorz Górny

Wydawnictwo: AA

Oprawa: miękka

Stron: 128

Cena: 19 zł

Rok wydania: 2015 r.

 

Adam Buciński

Kategoria: Recenzje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *