banner ad

Gender szturmuje tron Anglii?

| 18 maja 2014 | 1 Komentarz

koronaJeden z posłów brytyjskiej Partii (niegdyś) Konserwatywnej, Lord True, zasugerował ostatnio, że prawo dotyczące następstwa tronu Anglii winno być zmienione na wypadek, gdyby przyszła królowa okazała się np. lesbijką w związku partnerskim, a do poczęcia dziecka konieczne było by zastosowanie nasienia dawcy.

 

Wspomniana propozycja pojawiła się w kontekście toczonej obecnie debaty nad Succession to the Crown Bill (Prawo o Sukcesji Korony), rozpoczętej w celu dokonania w nim zmian, zgodnie z którymi ewentualna córka Księcia Cambridge mogła by zasiadać na tronie.

 

Zgodnie z obecnym prawem, którego korzenie sięgają wieku XVIII, jedynie – jak głosi formuła: heir to the body (a zatem, by oddać rzecz po polsku: ciało z ciała lub krew z krwi) dynastii panującej może objąć tron Anglii. Niestety – zdaniem niektórych specjalistów – w związku z postępem w dziedzinie sztucznego zapłodnienia prawo to jest przestarzałe i powinno zostać przeredagowane. Lord True wyraził rzecz o wiele jaśniej: obecnie prawo dziedziczenia przysługuje jedynie potomstwu pochodzącemu z heteroseksualnego małżeństwa, co dyskryminuje dzieci poczęte przy zastosowaniu nasienia dawcy lub urodzone przez surogatkę.

 

"Co stanie się, jeżeli będziemy mieli królową – lesbijkę, która pocznie dziecko za pomocą spermy dawcy lub jajeczka od surogatki? Prawo powinno być w tym względzie jasne, a to jest sprawa, którą jeszcze nie zajmowano się w debacie nad ustawą" – pyta poseł.

 

Na szczęście Lord Wallace z Tankerness odpowiedział, że po długim namyśle ministrowie podęli decyzję o utrzymaniu obecnego kształtu ustawy…

 

Komentarz redakcji – zbędny.

 

MM

 

Za: http://www.pinknews.co.uk/2013/03/14/tory-peer-lord-true-what-happens-if-we-have-a-lesbian-queen-in-a-gay-marriage-who-conceives-using-donor-sperm/

 

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Wiadomości

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS z komentarzami

  1. abdicated pisze:

    22 Jezus zobaczył malców pijących mleko. Rzekł do swych uczniów: "Te maleństwa pijące mleko podobne są do tych, którzy weszli do królestwa". Spytali Go: "Jeśli staniemy się małymi, wejdziemy do królestwa?" Odrzekł im Jezus: "Wejdziecie, jeśli macie zwyczaj czynić dwa jednością i stronę wewnętrzną czynić tak, jak stronę zewnętrzną, a stronę zewnętrzną tak, jak wewnętrzną, stronę górną jak stronę dolną, i jeśli macie zwyczaj czynić to, co męskie i żeńskie jednością, aby to, co jest męskie nie było męskim, a to, co jest żeńskie nie było żeńskim; jeśli będziecie mieli zwyczaj czynić oczy jednym okiem, a jedną rękę dacie w miejsce ręki i nogę w miejsce nogi, i obraz w miejsce obrazu – wtedy wejdziecie do królestwa".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *