banner ad

Czy Wielka Brytania opuści Unię? Realne szanse na referendum

| 13 maja 2013 | 0 Komentarzy

800px-Flickr_-_europeanpeoplesparty_-_EPP_Congress_Bonn_(346)Konserwatywni posłowie brytyjskiego parlamentu domagają się od premiera Davida Camerona rozpisania w 2017 roku referendum w sprawie przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej.

Jak podaje PAP, „Cameron zgodził się na rozpisanie referendum w sprawie pozostania bądź wyjścia z UE w przyszłej kadencji parlamentu, ale przedtem chce renegocjować warunki brytyjskiego członkostwa zakładające odebranie Brukseli niektórych prerogatyw. On sam jest zwolennikiem pozostania w UE”.

Brytyjczycy coraz głośniej deklarują chęć zachowania niezależności od dyktatu Brukseli. Na popularności zyskuje Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, której postulatem jest właśnie wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Partia odniosła już sukces w niedawnych wyborach w Walii i Anglii, sympatyzują z nią także niektórzy konserwatywni posłowie. Przywódcy Partii Niepodległości rozważają sojusz z torysami. Stawiają jednak warunek: odsunięcie Camerona od przywództwa.

Źródło: PAP

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *