banner ad

Sąd odmówił udzielenia azylu rodzinie Romeike

| 16 maja 2013 | 0 Komentarzy

American_flag_background14 maja sąd apelacyjny (the Sixth Circuit Court of Appeals) podtrzymał decyzję administracji Baracka Obamy odmawiającą udzielenia azylu rodzinie Romeike, która 3 lata temu uciekła z Niemiec do USA.

Przypomnijmy: Uwe and Hannalore Romeike nie zgodzili się na to, by ich dzieci uczęszczały do szkoły, gdyż obawiali się demoralizacji swoich pociech pod wpływem – ich zdaniem – antychrześcijańskiego programu nauczania obowiązującego w niemieckich szkołach. Dla swoich dzieci prowadzili nauczanie domowe, co w Niemczech jest zabronione. W związku z tym państwu Romeike groziły utrata praw rodzicielskich, a nawet więzienie. Rodzina wystąpiła do władz amerykańskich o udzielenie im azylu. W 2010 r. sędzia imigracyjny przychylił się do wniosku, uznając, że rodzina Romeike była w Niemczech prześladowana, gdyż państwo zmuszało rodziców do wysyłania dzieci do szkoły. Decyzja ta została uchylona przez administrację Baracka Obamy.

Podtrzymując tę odmowną decyzję, sąd uznał, że rodzina Romeike nie należała do żadnej grupy społecznej, która była obiektem prześladowań. Zdaniem sądu, obowiązujący w Niemczech zakaz nauczania domowego nie jest wymierzony przeciwko żadnej grupie religijnej, etnicznej, itp. W swoim uzasadnieniu sąd wskazał wprawdzie na to, że zakaz ten został wprowadzony przez ustawodawstwo hitlerowskie. W przekonaniu sądu nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do uznania zakazu za formę prześladowania na tle religijnym.

Rodzinie Romeike grozi więc deportacja do Niemiec. Michael Farris, założyciel i przewodniczący organizacji "Home School Legal Defense Association" zapowiedział dalszą walkę w sprawie niemieckiej rodziny.

Pełne uzasadnienie wniosku dostępne jest tutaj.

Informacje na temat sprawy rodziny Romeike dostępne są na stronie organizacji "Home School Legal Defense Association": http://www.hslda.org/legal/cases/romeike.asp

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *