banner ad

Rosja-Turcja: nowe rozdanie?

| 19 lipca 2016 | 0 Komentarzy

Tureckie władze poszukują porozumienia z Rosją czego wyrazem jest ostatnia wypowiedz premiera Turcji – Binali Yildirima – na temat wspólnych projektów infrastrukturalnych – czytamy na portalu cire.pl:

 

Zdaniem Turcji należy powrócić do wspólnych projektów infrastrukturalnych z Rosją, w tym do budowy gazociągu Turkish Stream oraz elektrowni jądrowej Akkuyu, do której Ankara przywiązuje bardzo dużą wagę – powiedział w piątek 15 lipca cytowany przez BiznesAlert.pl premier Turcji Binali Yildirim.

 

 

putin erdogan

 

Turcja chce odnowić trudne relacje z Rosją co podkreślił sam premier Yildirim:

 

Jako priorytet Yildirim wskazał budowę elektrowni jądrowej. – Na pewien czas stosunki gospodarcze między nami zostały przerwane. Nadszedł czas, aby w pełni do nich powrócić – stwierdził turecki lider.

 

 

(…)

 

Relacje turecko-rosyjskie uległy poprawie po tym jak prezydent Recep Tayyip Erdogan skierował list do Władimira Putina, w którym przeprosił za zestrzelenie przez tureckie siły powietrzne 24 listopada 2015 roku rosyjskiego myśliwca Su-24, w wyniku którego śmierć poniósł jego pilot.

 

 

 

Rosja pozytywnie odniosła się do tureckich propozycji oraz skomentowała próbę przewrotu wojskowego, który miał miejsce w Turcji w miniony weekend:

 

Do kwestii budowy elektrowni Akkuyu odniósł się także stały przedstawiciel Rosji przez Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Władimir Woronkow. Jego zdaniem w związku z wydarzeniami w Turcji Moskwa nie widzi przeszkód dla realizacji wspomnianego projektu. – W tym przypadku nie ma żadnych politycznych przeszkód – powiedział Woronkow w rozmowie z agencją Interfax. Odpowiadał na pytanie czy próba przewrotu wojskowego w Turcji stworzy trudności dla tamtejszych projektów energetycznych.

 

 

Za cire.pl

 

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *