banner ad

Brytyjskie sądy wrócą do niewyjaśnionych morderstw z czasów walk w Irlandii Północnej?

| 27 listopada 2015 | 0 Komentarzy

IRABrytyjskie sądy będą prawnie zobligowane do przebadania wielu niewyjaśnionych morderstw, które miały miejsce w czasie konfliktu w Irlandii Północnej.

Orzekając w zupełnie innej sprawie, Najwyższy Sąd Wielkiej Brytanii dał rodzinom pomordowanych w tajemniczych okolicznościach katolików nowe możliwości dochodzenia prawdy i sprawiedliwości. Rodziny ofiar Masakry w Batang Kali (Malezja) z 1948 roku, w której wojska brytyjskie dokonały egzekucji 23 nieuzbrojonych cywilów, przegrały batalię sądową z rządem w Londynie o przeprowadzenie śledztwa. Sędzia Neuberger orzekł, że wydarzenie miało miejsce zbyt dawno temu, aby można było przeprowadzić publiczne śledztwo. W ogłoszonym wyroku stwierdzono, iż zabójstwa popełnione przed 1966 r. nie wymagają śledztwa. 

Dla katolików z Irlandii Północnej może to oznaczać, że rząd w Londynie będzie musiał zająć się wszystkimi morderstwami dokonanymi przez brytyjskie wojska oraz służby specjalne w czasie konfliktu z Irlandzką Armią Republikańską (1968-1998). Wiele z nich nie została wyjaśniona do dnia dzisiejszego, a rodzinom ofiar brakowało narzędzi prawnych w dochodzeniu sprawiedliwości. Od tego tygodnia Irlandczycy będą mogli powoływać się na orzecznictwo Lorda Neubergerga, z kolei państwo brytyjskie będzie prawnie zobligowane do przeprowadzenia dochodzenia w każdej sprawie.

cs/irishpost.co.uk

Tags: , , , ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *