banner ad

"Niezwykłe losy". Autobiografia cara Symeona

symeon ksiazka25 marca w Genewie Jego Wysokość car Symeon zaprezentował swoją autobiografię: "Symeon II. Niezwykłe losy". Na spotkanie autorskie przyszli przedstawiciele biznesu, społeczeństwa i ambasadorowie różnych krajów, pozostający na misji w Szwajcarii.

Opowieść o życiu Symeona to "trawersowanie historii", i to niełatwej. W sierpniu 1943 ojciec Symeona zmarł w tajemniczych okolicznościach i 6-letni zaledwie chłopiec został carem Bułgarii.  W 1946 r., prześladowana przez komunistów królewska rodzina opuściła kraj. Wędrówka przez Turcję, Egipt, Aleksandrię skończyła się w Hiszpanii, gdzie ostatecznie rodzina królewska znalazła swój azyl. Dopiero w 1996 roku car oficjalnie oświadczył, iż wraca do swojego kraju. Tam natychmiast zrobił karierę polityczną: w 2001 roku został premierem!

Genewskie spotkanie promujące autobiografię, które odbywało się w klubie Cercle MBC (nazwa w tłumaczeniu na bułgarski: Максим Бизнес Клуб), prowadził Ксавиер Живодан. Zgromadziło ono 70 osób, w tym ambasadorów Włoch i Królestwa Hiszpanii oraz, oczywiście, Bułgarii. Przez pierwsze 20 minut autor odpowiadał na pytania publiczności, dotyczące książki, ale także Bułgarii oraz sytuacji politycznej na świecie.

Niezwykłość losów bułgarskiego monarchy polega na tym, że – jak podsumowuje wydawca – Symeon II pośród licznych burz  (o niektórych pisaliśmy wcześniej) nigdy nie stracił nadziei.

AS

Jak się swego czasu wyraziło medium zwane tefałen (TVN): "były car wydał autobiografię".  Ówże "były car" ma jednak wciąż więcej do powiedzenia niż większość współczesnych i nowoczesnych królów.

Tags:

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *