banner ad

W archiwum kresowym AGAD przybywa metryk!

| 22 kwietnia 2016 | 0 Komentarzy

Kresy_pamiętamy_-_sticker_artNa stronie internetowej Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie pojawia się coraz więcej skanów metryk z prafii kresowych. W miarę upływu czasu AGAD otrzymuje z urzędu stanu cywilnego kolejne księgi i po konserwacji i digitalizacji udostępnia je w pracowni stacjonarnej, a potem online.

Księgi kresowe dotyczące osób potencjalnie żyjących (a parafie kresowe funkcjonowały średnio do roku 1944-1946) przechowuje USC przy ul. Smyczkowej w Warszawie. Tam kresowianie mogą zgłaszać się, by odtwarzać swoje dokumenty. Poszczególne księgi przekazywane są do AGAD, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz zarządzeniem Naczelnego Dyrektora AP z 26 III 2015 r. Nie udostępnia się w żadnej postaci do osobistego wglądu ksiąg urodzeń i akt z nimi związanych, od których zamknięcia nie upłynęło jeszcze 100 lat oraz ksiąg ślubów i zgonów, od których zamknięcia nie minęło 80 lat (Ustawa z 28 listopada 2014 r. – "Prawo o aktach stanu cywilnego". Dz. U., poz. 1741, z późn. zm.).

Niektóre księgi nowsze sa pozszywane ze starszymi, trudno więc przewidzieć, które roczniki i kiedy ukażą się online. Warto zaglądać TUTAJ, by stopniowo docierać do coraz nowszych informacji o dziadkach, a może także o rodzicach. 

AS

Tags: ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *