banner ad

Abp Szewczuk o ofiarach Wołynia: „Pochówek musi być dokonany”

| 14 kwietnia 2022 | 0 Komentarzy

Obowiązek pochowania szczątków ofiar rzezi wołyńskiej podkreślił abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Podczas środowej konferencji online "Wojna w Ukrainie – perspektywa Kościoła", która odbyła się w siedzibie KEP, powiedział.  – Szczątki zabitych, pomordowanych mają swoją godność i musimy je uszanować. Pochówek musi być dokonany. Kiedy, w jaki sposób to się dokona – będziemy nad tym pracować.

W konferencji wziął udział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który upomniał się o wykonanie postanowień wspólnej deklaracji kościołów rzymsko i grekokatolickiego, podpisanej przed 70.rocznicą rzezi wołyńskiej. Minęło 9 lat, a szczątki nadal nie doczekały się pogrzebu, a przecież "nam nie chodzi o pomniki, lecz o zwykłe krzyże". Na to odpowiedział abp Szewczuk: – Wszyscy jesteśmy ludźmi i dla braku uszanowania tych, którzy byli niewinnie zamordowani nie ma usprawiedliwienia. Pochowanie musi być dokonane. Kiedy, w jaki sposób – będziemy nad tym pracować. Pochówku oczekuje on również dla szczątków Ukraińców "zamordowanych na terenach Polski".

Abp Szewczuk w kontekście wojny na Ukrainie stwierdził, że tak naprawdę między dwoma narodami nie ma konfrontacji, a Polacy i Ukraińcy są braćmi. Ks. Isakowicz Zaleski podkreślił, że rzezi wołyńskiej nie należy upolityczniać.

AS

PAP

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *