banner ad

Za dwa lata zmiana na tronie cesarskim Japonii

| 20 stycznia 2017 | 0 Komentarzy

naruhito-japonia-cesarzJaponia będzie miała nowego cesarza. Prawdopodobnie w styczniu 2019 nastąpi przekazanie berła przez cesarza Akihito (ur. w 1933) na rzecz jego syna, księcia Naruhito (ur. w 1960), który wtedy oficjalnie wstąpi na tron. Odbędzie się wówczas ceremonia przekazania insygniów cesarskich oraz spotkanie nowego cesarza z przedstawicielami władzy ustawodawczej, prawodawczej i sądowniczej.

Już w lipcu 2016 Cesarz, w swoim wystąpieniu, wyznał poddanym, że coraz ciężej jest mu wypełniać monarsze obowiązki. Premier Japonii skomentował, że sprawa zasługuje na specjalną uwagę ze strony rządu japońskiego.

Jak dotąd, prawo nie przewiduje możliwości odstąpienia od tronu przed czasem. Większość japońskich poddanych uważa, że powinno się uchwalić taki przepis, a z niego mogliby skorzystać także następni cesarze. Natomiast rząd skłania się ku rozwiązaniu, by sprawę Akihito potraktować indywidualnie i uchwalić przepis, który by umożliwił abdykację konkretnie temu władcy. Sprawą ewentualnej uchwały rząd planuje się zająć w maju 2017 roku.

AS/ legitimist.ru; fot. Wikipedia (Agência Brasil)

Tags: ,

Kategoria: Aleksandra Solarewicz, Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *