banner ad

Litwa: Śledztwa w sprawie ludobójstwa nie będzie, bo zbrodniarze nie żyją

| 10 czerwca 2016 | 0 Komentarzy

LitwaProkurator Generalny Litwy nie uruchomi dochodzenia przygotowawczego w sprawie współudziału Litwinów w niemieckim ludobójstwie na litewskich Żydach w czasie II wojny światowej. Współnota Litewskich Żydów i Centum Badań nad Ludobójstwem i Ruchem Oporu domagało się postępowania karnego, przedkładając listę zawierającą 2 039 nazwisk litewskich kolaborantów. 

Rzecznik prasowa Proukratury Generalnej oznajmiła, że listę przejrzano, ale w związku z tym, że żadna z osób tam wymienionych nie żyje, nie można wszcząć postępowania. Wspólnota Litewskich Żydów, która skompletowała tę listę, uzupełniła dane wcześniej zebrane i opublikowane w Izraelu w 2009 r. Historycy uważają jednak, że liczba litewskich kolaborantów zaangażowanych w holokaust wynosiła od 3 000 od 6 000 osób.

Niemcy, często we współpracy z litewskimi kolaborantami, wymordowali około 90% przedwojennej społeczności żydowskiej na Litwie, liczącej 200 000 osób. Pozostałym nieszczęśnikom udało się przeżyć, niektórzy uciekli na teren Związku Radzieckiego. W 2011, gdy na Litwie przeprowadzono spis powszechny, obliczono, że na terenie Litwy mieszka około 3 000 Żydów.

AS/ balticnews.com

W tekście ani razu nie pada słowo Niemcy.

Tags: ,

Kategoria: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *